Zpravodajství

Kvůli reformě financí se bouří postižení

Kvůli reformě financí se bouří postižení
Zdroj: TV Nova

Minulý týden představená reforma veřejných financí, dostává další trhlinu. Jeden z bodů reformy totiž počítá se snížením dotací na zaměstnávání zdravotně postižených. Výrobní družstva a chráněné dílny, ve kterých pracují hlavně zdravotně postižení, se teď obávají, že po přijetí reformy budou nuceni ukončit svůj provoz.

Kartáče, košíky a další předměty denní potřeby vyrábí zdravotně postižení ve specializovaných výrobních družstvech. Jeden muž je od narození nevidomý. Už od roku 1989 pracuje ve výrobním družstvu Karko v Ústí nad Labem.

Může se stát, že od nového roku bude jiná paní bez práce. Reforma veřejných financí totiž počítá se snižováním dotací na zaměstnávání zdravotně postižených.

V České republice pracuje v podobných výrobních družstvech téměř sedm tisíc zdravotně postižených lidí. Reforma by jich většinu odkázala na sociální dávky.

Na problém již ministra práce a sociálních věcí upozornil nejen svaz výrobních družstev, ale i koaliční poslanci. Ti mu dokonce předložili návrh, jak krizi předejít.

Ministr proto o razantních změnách reformy veřejných financí neuvažuje.

K poslanci Tlustému, který odmítl hlasovat pro reformu už minulý týden, tak přibývají další.

V případě, že by byla reforma schváleny beze změn, přišla by většina zdravotně postižených během příštího roku o práci. Předměty, které vyrábějí, bychom museli třeba draze dovážet.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz