Zpravodajství

Děti pijí na Olomoucku závadnou vodu

Děti pijí na Olomoucku závadnou vodu
Zdroj: TV Nova

Základní škola v Hněvotíně na Olomoucku má velký problém s pitnou vodou. Ředitel školy původně rodičům tvrdil, že jsou v ní překročeny limity pouze u chloridu a že není pro děti nijak nebezpečná. Ale jak nakonec zjistila naše reportérka, problém je daleko vážnější. Děti by vodu ve škole rozhodně pít neměly.

Základní škola v Hněvotíně čerpá vodu z této studně, není ale pitná, protože v ní jsou třikrát překročeny hodnoty dusičnanů. V Hněvotíně o tom vědí snad všichni.

Překvapující proto je, že podle ředitele školy je jediný problém v překročených hodnotách chloridu.

Když jsme se chtěli podívat do posledního hygienického rozboru vody z loňského listopadu, následovalo dlouhé hledání v papírech.

Mylnou informaci o tom, že je kvůli chloridům voda jen o něco slanější, říkal ředitel do dnešního dne ale i rodičům.

To je sice pravda, barel s vodou ale není volně přístupný, protože je pouze v kabinetu učitelek, takže si o pití děti musejí říct. Situaci tak zřejmě vyřeší až napojení školy na obecní vodovod.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz