Zpravodajství

Nemocnice vydělaly miliardu díky pomoci státu

Nemocnice vydělaly miliardu díky pomoci státu

České nemocnice loni vydělaly více než utratily - podle statistik dokonce o celou miliardu korun. Z finančních problémů jim ale pomohla téměř dvou miliardová dotace ministerstva zdravotnictví. Letos budou nemocnice muset efektivně hospodařit i bez mimořádných dotací.

Zdroj: TV Nova

České zdravotnictví se potýká s řadou problémů, a tak zpráva o dobrém hospodaření nemocnic překvapila veřejnost. Jejich výnosy stouply téměř o děvět a půl procenta oproti loňsku. Ministerstvo, které zřizuje 19 nemocnic, se dívá na hodnocení skepticky.

 

"Pokud jde o přímé organizace, tak tam je vskutku velké zkreslení právě tou mimořádnou státní dotací, kterou ještě provedla minulá vláda," říká ministerstvo.

 

Finanční injekce 1,8 miliardy pro fakultní nemocnice byla čtyřnásobná oproti předchozímu roku. Pro letošní rok ale není v rozpočtu ministerstva kam sáhnout.

 

"Není možné do budoucna řešit hospodářské problémy nemocnic mimořádnými dotacemi jednoduše proto, že už na to nejsou peníze," dodává úřad.

 

Ministerstvo tak vidí řešení v efektivnějším vynakládání peněz na zdravotnickou péč, a také ve spolupráci fakultních, krajských i soukromých nemocnic.

Snídaně s Novou
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, asi 120 km východně od hlavního města Dakaru zemřelo 11 novorozenců, oznámil ve středu bez dalších podrobností na svém Twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguere na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Píše se na Deník.cz