Zpravodajství

Knihy podraží kvůli zvýšení DPH, knihkupci se bouří

Knihy podraží kvůli zvýšení DPH, knihkupci se bouří

Knihkupci, spisovatelé i knihovny protestují proti vládnímu návrhu daňové reformy. Ten má zvýšit DPH z pěti na devět procent. A týká se také knih a to by samozřejmě znamenalo jejich zdražení.

Zdroj: TV Nova

Čeští knihkupci, nakladatelé i vedení Národní knihovny se spojili v boji proti zvýšení DPH u knih. Bojí se, že český trh přijde nejen o zákazníky, ale i o zajímavé tituly.

"Rozhodně to bude znamenat zdražení knih a ohrožení některých komodit jako jsou nízkonákladové tituly, překladové tituly, intelektuálně zájmové tituly," říkají někteří.

Zvýšení DPH se bojí i knihovny, protože většina z nich knížky do svých fondů dokupuje. Může se stát, že čtenáři pak některé tituly prostě neseženou.

"Nakoupíme pochopitelně těch knih méně a dojde v podstatě k tomu, že Národní knihovna si nebude moci dovolit koupit to, co kupovala v minulých letech," říkají zástupci knihoven.

V Evropě se v zájmu rozvoje literatury a vzdělanosti knihy od daní osvobozují. U nás ale hrozí, že knihy podraží a z pultů zmizí nekomerční tituly.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz