Zpravodajství

Romové nesplácejí půjčky městu, to hrozí vystěhováním

Romové nesplácejí půjčky městu, to hrozí vystěhováním
Zdroj: TV Nova

Několika romským rodinám z Jesenicka a Prostějovska hrozí vystěhování na ulici. Bezúročné půjčky byly poskytnuty šesti romským rodinám, které již neměly právní nárok na náhradní bydlení. "Město Vsetín těmto rodinám poskytlo půjčky na koupi domů, které teď nesplácejí a tak rodinám hrozí, že skončí na ulici," řekla serveru nova.cz mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová.

Rodiny mají podle smlouvy splácet měsíčně částku od 1500 do 2330 korun. Ani jednu splátku dosud neuhradily dvě z nich, tři jsou v prodlení. „Jedna rodina dokonce ve tříměsíčním," řekl serveru nova.cz Vladimír Bartoň, ředitel Vsetínské správní a investiční příspěvkové organizace, která má na starosti správu městského majetku.

„V tuto chvíli dluží rodiny městu více než 30 tisíc korun," řekla serveru nova.cz Stejskalová. Dodala, že některé rodiny nesplácejí už od listopadu. Město podle ní poskytlo půjčky v celkové výši přibližně 2,5 milionu korun.

Městu už ale došla trpělivost a začne po rodinách dlužné částky tvrdě vymáhat. Ze smlouvy totiž jednoznačně vyplývá, že pokud se dlužník dostane do prodlení ve splácení, je půjčka splatná okamžitě a celá a na dlužnou částku začne nabíhat úrok.

„Dosud jsme toto ustanovení nenaplnili ani v jednom z uvedených případů, teď ale začneme. Pokud nepomůže domluva, budeme problém řešit právní cestou," zdůrazňuje Gajdušek. Rodinám tak hrozí, že pokud urychleně nezačnou splácet své závazky, o nemovitosti přijdou a skončí na ulici.

Bezúročné půjčky byly poskytnuty šesti romským rodinám, které již neměly právní nárok na náhradní bydlení. Celková výše bezúročných půjček byla složena z ceny nákupu nemovitosti, provize realitní kanceláře, která nemovitosti vyhledala a zprostředkovala jejich nákup, z nákladů na výpis z listu vlastnictví a na vklad do katastru nemovitostí a dalších souvisejících nákladů.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz