Zpravodajství

Vykradači lokomotiv připravují ČD o statisíce korun

Vykradači lokomotiv připravují ČD o statisíce korun
Zdroj: TV Nova

Stále častěji se pracovníci Českých drah setkávají s krádežemi technického vybavení elektrických lokomotiv. Policie eviduje desítky případů, kdy se zloději vloupají do strojovny a z hlavního vypínače lokomotivy odnesou všechno, co je vyrobené z mědi. A jsou prý velmi zruční. Komponenty jsou prý podle odborníků odmontovany s profesionální přesností.

Zloději se do strojovny lokomotivy dostávají zpravidla tak, že kamenem nebo ostrým předmětem rozbíjejí boční okénko. Vybírají lokomotivy, které čekají před depem na pravidelné technické prohlídky. Podle všeho jsou dobře vybaveni nářadím a pracují rychle a přesně. Vypínače mizí závratnou rychlostí.

 

Bez vypínače je elektrická lokomotiva nepojízdná. Zloději odmontují všechny cívky a součásti, které se dají odšroubovat, dohromady to je asi padesát kilogramů mědi. Drážní technici jsou přesvědčeni, že to není práce jen obyčejných zlodějů šrotu, ale člověka, který vybavení lokomotivy dobře zná.

 

"Od roku 2002 evidujeme asi 30 takovýchto případů. Jestliže je pachatel dostižen, tak mi velmi tvrdě jdeme po vymáhání náhrady škody, a to až do míry exekuce na majetku," mluvčí Českých drah Roman Ondrůj. "V posledním případě se způsobená škoda pohybuje v hodnotě 200 tisíc korun," říká mluvčí policie.

 

Lokomotiva, ze které zloději za pár hodin vymontují drahé součástky, je pak v provozu nepoužitelná i několik měsíců. Českým drahám tak vznikají další velké ztráty.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz