Zpravodajství

Husův pomník na tři roky skryje lešení

Husův pomník na tři roky skryje lešení
Zdroj: TV Nova

Na Staroměstském náměstí v Praze probíhá rekonstrukce sochy Jana Husa. To však vyvolalo spor mezi pražskou radnicí a městskou galerií, která celou renovaci odstartovala. Magistrátu se nelíbí hlavně to, že by oprava měla trvat až tři roky.

Pomník, u kterého tisíce lidí slavily olympijskou medaili z Nagana nebo stříbro z evropského šampionátu v kopané, se za posledních padesát let nijak neopravoval. Teď je podle restaurátorů na rekonstrukci nejvyšší čas. Podle předběžného průzkumu je socha v havarijním stavu.

Opravy budou přitom velmi náročné a budou trvat nejspíš velmi dlouho. Teď  bude probíhat řada průzkumů, budou se odebírat materiály a restaurátoři se také zkusí dostat dovnitř sochy. Pomník teď bude pod lešením minimálně tři roky.

Kromě příliš dlouhé doby opravy ale radnice kritizuje i samotný způsob jejího spuštění. Vše totiž odstartovalo za podivných okolností. Jak celý spor dopadne, není v tuto chvíli jasné. O pokračování oprav a o jejich délce bude magistrát s galerií v nejbližší době jednat.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz