Zpravodajství

Radar v Česku doplní systém NATO

Radar v Česku doplní systém NATO

Radarová základna, která by mohla být vybudována v Česku, doplní systém NATO. Americký systém ochrany před raketami dlouhého doletu má být provázán se systémem obrany proti střelám krátkého a středního doletu, který Severoatlantická aliance buduje.


Potvrdila to ministryně obrany Vlasta Parkanová. NATO staví obdobné zařízení proti raketám středního a krátkého doletu v Itálii. Oba systémy by měly být připraveny chránit Evropu kolem roku 2012.

Pokud Spojené státy radar v Česku vybudují, měl by stát ve vojenském prostoru Jince u Příbrami. O jeho výstavbě by podle Mirka Topolánka neměli rozhodovat občané v referendu, ale politici.

Vyjednávání s USA by mělo trvat zhruba devět až 12 měsíců. První kolo má proběhnout už desátého května.

Snídaně s Novou
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Vládě důvěřuje třetina Čechů. S politickou situací je spokojená jen pětina

Vládě Petra Fialy (ODS) důvěřuje podle průzkumu agentury CVVM 35 procent Čechů. O moc lépe na tom není ani prezident Miloš Zeman s 38 procenty. Nejvíce lidé důvěřují starostům a obecním zastupitelstvům.

Krátká zpráva

Vojáci z Azovstalu půjdou před soud

Ukrajinští vojáci zajatí v továrním komplexu Azovstal půjdou před soud v separatistické Doněcké lidové republice. Uvedl to v pondělí vůdce samozvané republiky Denis Pušilin. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov také sdělil, že výměna obránců Azovstalu za proruského oligarchu Viktora Medvedčuka není pravděpodobná. "Medvečuk je občan Ukrajiny. Nemá žádné napojení na Rusko a není voják. Lidé zajatí v Azovstalu jsou vojáci, je to úplně jiná kategorie lidí. Mluvit o nějakých dohodách je obtížné," řekl Peskov.

Píše se na Deník.cz