Zpravodajství

Důstojníci znechuceně odcházejí z protikorupční policie

Důstojníci znechuceně odcházejí z protikorupční policie
Zdroj: TV Nova

Elitní policejní útvary opouštějí desítky zkušených detektivů. Někteří příslušníci protikorupční služby odchod dokonce zdůvodňují tím, že jejich vedení jim znemožňuje vyšetřovat některé kauzy. Případem se bude zabývat ministr vnitra i policejní prezidium.

Protikorupční policii opustily tři desítky klíčových důstojníků. Jde o policisty, kteří například zabránili krádeži šesti miliard korun ze státního podniku Čepro, zmařili chystaný prodej falešných stamilionových směnek po IPB nebo se zabývali případem konkurzního soudce Jiřího Berky a dodávali dalším bezpečnostním složkám informace o podvodech spojených s podnikatelskou skupinou kolem Setuzy či s lidmi kolem Národního bezpečnostního úřadu. Zabývali se také machinacemi při financování politických stran. Uvedl to server Aktuálně.cz.

"Kontakty, které měli, se v této branži budují roky. Dlouhodobě jsem s nimi spolupracoval a prokazatelně vím, že ty lidi opravdu zachránili státu neskutečné peníze," uvedl státní zástupce Jaroslav Dolejší, který řídil na vrchním státním zastupitelství odbor boje s hospodářskou kriminalitou. Vedení služby v tom ale žádný problém nevidí a výtky, že hatilo práci svých podřízených, odmítá.

Mařili jejich práci

Část z těchto policistů odešla do civilu už loni, dalších patnáct skončilo k letošnímu dubnu. Například Karel Tichý, bývalý šéf oddělení, které mělo na starost operativní činnost, uvedl, že mu byla práce soustavně znechucována cílenými úniky informací, paděláním odhalených poznatků či bráněním v operativní činnosti a neochotou vedení reagovat na závažné poznatky o trestné činnosti. Serveru řekl, že jeho nadřízené zajímaly jen informace týkající se politiků.

Podobně se vyjádřil i bývalý šéf oddělení sledování Petr Dětský. "O naši práci nebyl ze strany vedení služby zájem a nikdo se ani nesnažil masivnímu odchodu lidí zabránit," uvedl Dětský, který protikorupční službu před patnácti lety spoluzakládal.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz