Zpravodajství

Kamba je již s ostatními gorilami

Stav gorilí samice Kamby je po středečním neúspěšném porodu uspokojivý. Ošetřovatelé ji pustili zpět k její gorilí skupině. Serveru nova.cz to řekl mluvčí pražské zoo Vít Kahle. Pavilon goril je znovu přístupný veřejnosti, gorily ale i přes teplé a slunečné počasí zůstaly uvnitř. Reportáž připravuje Michal Sochor.

"Chtěli jsme se vyvarovat případné infekce. Kamba je ale v pořádku, žere a pije, nosila Moju na zádech a komunikuje s ošetřovateli, což je důležité," řekl mluvčí zoo Vít Kahle.

Kamba ještě bude po dobu dvou týdnů dostávat antibiotika. "Je ještě trochu spavá a unavená, ale vypadá, že je v pořádku," doplnil mluvčí.
Kambě budou ještě 14 dní dávány antibotika, doplnil Kahle.

V pátek odborníci provedou pitvu mláděte, podle prvních vyšetření byl plod dobře vyvinutý, vážil přibližně 2,3 kilogramu a byl to sameček, doplnil mluvčí.

Situaci v pavilonu goril celou noc v půlhodinových intervalech kontroloval Marek Ždánský, chovatel a inspektor chovu lidoopů v pražské zoo.

Kamba spala klidným spánkem, ráno ještě byla v oddělené ložnici. V dnešním slunečném počasí budou gorily zřejmě ve venkovní expozici.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz