Zpravodajství

Extremisté budou i přes zamítnutí magistrátu protestovat v Plzni

Extremisté budou i přes zamítnutí magistrátu protestovat v Plzni
Zdroj: TV Nova

Extremisté ze skupiny Národní čest chystají v sobotu 21. dubna protest v Plzni kvůli vězněnému Václavu Pechancovi. Organizátoři naplánovali akci na náměstí Míru od 14:00 hodin. Podle organizátorů je důvodem akce upozornit na věznění Vlastimila Pechance údajně na základě rozporuplných výpovědí svědků. "S demonstrací ale plzeňský magistrát nesouhlasí, povolil ji krajský soud," řekl serveru nova.cz Josef Froněk z magistrátu města Plzeň. Policie je ve střehu.

Původní termín protestu organizátoři stanovili na 17. března. Magistrát však kvůli ochraně bezpečnosti a zdraví akci nepovolil. Extremisté využili možnosti obrátit se na soud.

 „Skupina Národní čest 26. března 2007 podala oznámení ohlášení o shromáždění na magistrát. Magistrát protest kvůli ochraně zdraví a bezpečnosti účastníků 29. března 2007 zamítnul. Rozhodnutí magistrátu ale zrušil plzeňský krajský soud rozhodnutím ze dne 5. dubna 2007," řekl serveru nova.cz Josef Froněk z odboru veřejných služeb radnice.

Dodal, že rozsudek soudu nenabyl právní moci a úřad zvažuje podání kasační stížnosti Nejvyššímu správnímu soudu.

"Krajský soud v Plzni při přezkumu tohoto rozhodnutí správního orgánu dospěl k závěru, že správní orgán neprokázal, že shromáždění by se mělo konat na místě, kde by účastníkům hrozilo vážné nebezpečí pro jejich zdraví. Správní orgán tedy zakázal shromáždění, ačkoli k tomu nebyl dán zákonný důvod," řekl serveru nova.cz Václav Roučka, místopředseda Krajského soudu v Plzni.

Věznice na Borech, kde je Pechanec vězněn zatím opatření nechystá. "Jedná se o akci na území města Plzně, což plně spadá do kompetence Policie České republiky," řekla serveru nova.cz Jana Bartošová, mluvčí Věznice Plzeň Bory.

Podle mluvčího plzeňské policie zatím zvažuje postup při akci. „Policie zatím vyhodnocuje situaci a zvažuje, jaké opatření přijme. Přesný počet policistů nebudeme zveřejňovat z taktických důvodů," Jaroslav Ibehej mluvčí Policie ČR Plzeň.

Vlastimil Pechanec byl odsouzen na 17 let za rasově motivovanou vraždu Roma Oty Absolona ve Svitavách před šesti lety. Pechanec si odpykává trest v borské věznici.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz