Zpravodajství

Gotický hrad ohrožuje rodinné domy na Teplicku

Gotický hrad ohrožuje rodinné domy na Teplicku
Zdroj: TV Nova

Některým lidem v Krupce na Teplicku padají na jejich domy kusy opěrné zdi gotického hradu. Po zimě se na svahu objevila několik desítek metrů dlouhá prasklina. Pod svahem muselo už město nechat vybudovat záchytnou síť.

Kameny, které mají celý svah jistit, jsou úplně volné. Opěrné zdivo je rozpadlé a svah se postupně sesouvá dolů. "Kameny, které jsou zhruba 500 let staré to prostě už neudržely. Začal ujíždět celý svah na domy, které jsou dole," řekl František Růžicka, tajemník krupské radnice.

Padající kamení ohrožuje dva rodinné domy, obyvatelka jednoho z nich se kvůli tomu bojí chodit na zahrádku. "Já nevím, já vám to nemůžu, to je snad horší než když spadne bomba," řekla místní obyvatelka.

Radnice musí začít situaci okamžitě řešit. Jinak hrozí, že by padající svah by mohl někoho zranit. Na zajištění svahu už uvolnila jeden milión korun. Dalších 800 tisíc by měl přidat kraj.

"Žádost jsme zatím neobdrželi, ale víme, že ta žádost je připravována a že ji obdržíme v nejbližších dnech," řekl František Janačík, mluvčí úřadu ústeckého kraje. S pracemi se má začít co nejdříve, odborná firma před týdnem postavila alespoň prozatím ochrannou síť.

V minulosti už bylo svah potřeba odlehčit odstraněním náletových dřevin, které ho svojí vahou tlačily dolů. Na úplné zajištění svahu by bylo potřeba 5 milionů korun, které ale město nemá.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz