Zpravodajství

Pomóóóc, čeká mě maturita!

Pomóóóc, čeká mě maturita!
Zdroj: TV Nova - Kiril Táborský

Dobrý den, čeká mě za necelé dva měsíce maturita. Jsem z toho úplně hotová... na nic se nedokážu soustředit... z ničeho radovat... a hlavně se nedokážu přinutit učit. Poraďte mi prosím, co mám dělat? Janyi

Děvče, nemám pro tebe příliš dobrou zprávu. Pokud se nebudeš učit, maturitu neuděláš, čeká tě repete a to znamená zkažené prázdniny, protože kdesi v podvědomí ti bude pořád blikat červený vykřičník.

Doporučuji říct si, je to jen zkouška, kterou musím hravě zvládnout. Říká se tomu autosugesce - to znamená přesvědčení sama sebe, že jsem prostě skvělá holka, která zvládne nejen udělat maturitu, ale potom se dostane na vysokou, najde si fajn kluka, protože je prostě báječná......a z vlastní zkušenosti ti můžu říct, že to funguje.


Tak teď, když už si věříš, je třeba vymyslet systém učení, protože v systému je síla. Za prvé si musíš rozplánovat učení v poměru množství ku času - nebo obráceně, co já vím - zkrátka nenechat si všechno na poslední chvíli.

 

Druhým bodem programu je denní režim. K tomu, aby se ti naučená látka dobře pamatovala, je třeba dostatek obyčejného zdravého spánku, ale pozor, ne ve dne! Ne že si nad Nerudou „hodíš dvacet". Důležité jsou také povinné přestávky, které by sis měla dělat asi po hodině a půl učení, dej si kafe, čaj, nebo se trochu projdi venku - pomáhá to. Látku si opakuj nahlas a za všechno, co se naučíš, se nezapomeň pochválit - řekni si „Jsem dobrá, umím to" , to se hodí umět vždycky, nejenom k maturitě.

 

Kromě toho je ale dobré vědět, že je to jenom obyčejná zkouška, ze které bys sice měla mít respekt, ale ne se kvůli ní nadměrně trápit. Takže aby ses přestala radovat ze života... to je nesmysl.
První minuty po maturitě jsou ta největší úleva, kterou můžeš zažít, těš se, protože tuhle zkoušku dospělosti hravě zvládneš!

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz