Zpravodajství

Vídeň má muzeum antikoncepce

Je tomu na den měsíc, co ve Vídní otevřeli unikátní muzeum. K vidění v něm jsou jsou historické i moderní exponáty, vše kolem tématu antikoncepce. Návštěvníci se mohou přiučit, jak se lidé dříve chránili před otěhotněním, dozví se ale i o ilegálních metodách potratu, při kterých ještě dnes umírají ženy na celém světě.

Mezi exponáty patří i historické prezervativy, jako například kondom z plovacího měchýře ryby. Právě na tomto objektu jsou vidět problémy, s kterými bojoval ředitel muzea, gynekolog Christian Fiala. „Věděli jsme, že se vyráběl z ryby," vysvětluje Fiala, „ale když jsme se pokoušeli vyrobit duplikát, nevěděli jsme, který druh ryby se používal." Odpověď nakonec našli u jednoho preparátora.

Celý projekt budování muzea trval čtyři roky. Největší problém představovalo shromáždění exponátů. Historické předměty k tomuto tématu se totiž nalézají dost obtížně. „Když dědici například najdou v pozůstalosti matky pomůcku pro poševní výplach, tak je jim to trapné a potenciální exponát skončí v koši na odpadky," říká Fiala.

Muzeum se ale nevěnuje jen ochraně proti otěhotnění, ale i přerušení těhotenství. Cesta k legalizaci potratů byla dlouhá a obtížná a mnoho žen zemřelo při nelegálních potratech u andělíčkářek. V muzeu je proto jako protiklad k moderní ordinaci k vidění i ordinace andělíčkářky - jednoduchá kuchyně. Pro Christiana Fialu je toto téma obzvlášť důležité poté, co v roce 2002 v Ugandě viděl, jak ženy po ilegálních potratech umírají na vnitřní vykrvácení a infekce.

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz