Zpravodajství

Slováci mají nové Národní divadlo

Slovensko se konečně dočkalo otevření nové budovy Národní divadla. Scéna pro operu, činohru a balet se stavěla neuvěřitelných jedenadvacet let, táhla se přes dva vládní režimy. Některé věci v budově byly v době výstavby už tak zastaralé, že je bylo třeba vyměnit.

Národní divadlo je zřejmě nejstarší stavba ve slovenské historii. Stavělo se 21 let. Dostavět se budovu snažilo 12 ministrů kultury a šest generálních ředitelů. Když položili základní kámen budovy, současný ministr kultury maturoval.

Původně měla budova stát 874 milionů československých korun. Nakonec ale divadlo vzniklo za 4,6 miliardy. Také hrozilo, že se vláda divadla zbaví a místo něj vznikne supermarket. Herci nyní mají v labyrintu divadla problémy, aby nezabloudili. "Já mám nádhernou šatnu, takovou jsem ještě neměla," pochlubila se Emília Vášáryová.
Otevření Národního divadla si pochvaloval i šéf HZDS-LS a bývalý premiér Vladimír Mečiar.

Divadlo má jisté technické problémy, ale ty se odstraní. Slovensko se tak bude pyšnit novou kulturní perlou.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zmizelo letadlo s 22 lidmi na palubě

Letadlo společnosti Tara Air zmizelo v nepálských horách z radaru. Na jeho palubě je 22 lidí, čtyři z nich jsou Indové, tři Japonci a ostatní pocházejí z Nepálu. Nikdo zatím neví, co se s letadlem stalo. Úřady už zahájily pátrací akci, informovala agentura ANI v neděli ráno.

Krátká zpráva

Porošenka nepustili z Ukrajiny

Ukrajinská pohraniční stráž nedovolila bývalému prezidentovi Petru Porošenkovi vycestovat ze země. Informovala o tom jeho strana Evropská solidarita na facebooku. Porošenko mířil na jednání parlamentního shromáždění Severoatlantické aliance (NATO) v Litvě. Poprvé se pokusil hranice překročit už v pátek večer. Podle pohraničníků neměl na opuštění Ukrajiny patřičná povolení.

Píše se na Deník.cz