Zpravodajství

Pražské lampy slouží jako navigace

Pražské lampy slouží jako navigace
Zdroj: TV Nova

Pražská záchranná služba využívá k pomoci zraněným a nemocným lidem i sloupy veřejného osvětlení. Její dispečink má seznam všech těchto lamp a to včetně přesného popisu, kde stojí. Každý sloup má totiž své rodné číslo, a tak je mnohdy lepším bodem určení místa než název ulice.

O životě pacienta mnohdy rozhodují vteřiny. Záchranáři proto potřebují co nejpřesnější informace o místě, kde mají zasahovat. Pražská záchranka využívá k navigaci i sloupy pouličního osvětlení.

Naštěstí mohl dispečerům záchranky alespoň přečíst číslo z nedaleké lampy. Pouliční osvětlení je totiž na mnoha místech jediným orientačním bodem.

Jedinečný systém jsme se rozhodli otestovat sami. Po celé Praze jsme náhodně vybrali několik sloupů, opsali jejich čísla a na dispečinku záchranky je pak nechali vyhledat.

Výsledek testu byl impozantní. Systém nenašel jen nejnovější plynovou lampu v centru Prahy.

Tuto ojedinělou možnost mají pražští záchranáři díky provozovateli pouličního osvětlení. Ten jim seznam více než 125 tisíci lamp ve městě poskytl.

V ostatních městech ČR ale o tomto pomocníkovi nemají ani tušení. Přitom jeho zavedení je prý jen otázkou dohody záchranky a správce pouličního osvětlení.

Mapa lamp už za dva roky, co ji záchranáři používají, pomohla zachránit několik desítek životů. Bohužel zatím jen v Praze.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz