Zpravodajství

Lidovec Kasal, další muž přes palubu

Lidovec Kasal, další muž přes palubu

Vláda Mirka Topolánka bude zřejmě brzy řešit další problém. Kromě Vlastimila Tlustého nesouhlasí s navrženou daňovou reformou i další významný koaliční politik - místopředseda sněmovny a vlivný křesťanský demokrat Jan Kasal.

"S tou reformou mám vážné problémy a pokud bych jí měl podpořit, tak by měla doznát určité změny především týkající se daně z přijmu fyzických osob," říká Kasal.

Daňovou reformu přitom předložil Kasalův spolu straník - ministr financí Miroslav Kalousek. Kasalovi vadí, že současné znění reformy zvýhodňuje hlavně lidi s vyššími příjmy na úkor těch sociálně slabších. Beze změn prý ruku pro schválení reformy zvedne jen těžko.

Kasal je proti rovné dani

Kasal má výhrady k rovné dani, s níž reforma počítá, zajímá ho její dopad na rodiny s dětmi a byl by rád, kdyby při reformě penzijního systému vzniklo společné penzijní pojištění.

"Nikdy jsem nepatřil k těm, kteří podporují rovnou daň. Sám pro sebe si musím vyhodnotit dopad snížení míry solidarity při dani z příjmů fyzických osob. Dále mě komplexně zajímá dopad reformy na rodiny s dětmi," uvedl.

Zdrženlivý je i k ekologické dani. Připomněl, že je z venkova, "kde zdaleka ne všichni mají možnost topit ušlechtilými palivy". Má proto obavu, aby situaci nízkopříjmových skupin a rodin s dětmi nezkomplikovala neúměrná ekologická daň nad požadavky EU.

"Budu velmi stát o to, aby společné zdanění manželů, které při rovné dani ztrácí smysl, bylo nahrazeno. Byl bych velmi rád, aby při reformě penzijního systému vzniklo společné penzijní pojištění. Nechci, aby byl krácen ten, kdo se stará několik let o děti," prohlásil již dříve Kasal.
Rovněž ho mrzí, že daňová i sociální reforma je v jednom balíčku.

Rozdělil by ji na dvě části, neboť by pak podle jeho názoru měla větší šanci na prosazení. "Daně jsou jeden balík, což je komplikované. Například snižování nejvyšším příjmovým skupinám daň z příjmů není to, co bych si zrovna přál," uvedl.
Kasal upozornil, že když celostátní konference KDU-ČSL doporučila svému poslaneckému klubu reformu podpořit, nebyl proti a ani to nikdy neřekl. "Pouze jsem se zdržel hlasování a řekl, že mám k reformě spoustu otázek," poznamenal. Na dotaz, zda by jeho výhrady mohly být důvodem, proč reformu nepodpořit, odvětil, že "to je ještě hodně daleko".

"Nejsem jako Tlustý"

Kasal nechce být "házen do jednoho pytle" s jinými kritiky reformy, například s poslancem ODS Vlastimilem Tlustým. "Moje výhrady jsou spíše z pohledu křesťansko sociálního než ultraliberálního. Čeká nás dlouhá diskuse, a to proto, že nebyla dostatečná, když se to celé připravovalo," upozornil.


Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz