Zpravodajství

EXKLUZIVNĚ: Státní zástupce podal obžalobu na exdůstojníky armády

Městské státní zastupitelství dnes podalo žalobu na exdůstojníky armády z korupce. Serveru nova.cz to potvrdil státní zástupce Martin Omelka. „Po prostudování spisu jsem se rozhodl podat obžalobu," řekl Omelka. Podle Omelky je obžalováno celkem jedenáct osob. Devět osob z ministerstva obrany a dvě z vojenského útvaru. Případem se začne zabývat Městský soud v Praze.

Obvinění se měli trestné činnosti dopustit v letech 1997 - 1999 v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek. Jednalo se např. o veřejné zakázky na stavební úpravy letišť, na opravy letištní techniky, veřejné zakázky na opravy techniky letištního zabezpečení.

„Obvinění se týkají porušování závazných pravidel hospodářského styku spáchané ve spolupachatelství a podplácení spáchaného ve formě spolupachatelství," řekl serveru nova.cz Omelka.

V případě prokázání viny jim může soud za porušování závazných pravidel hospodářského styku uložit trest odnětí svobody až na dva roky a v případě podplácení může soud uložit až pětiletý trest odnětí svobody.

„Ve většině případů docházelo nejdříve k realizaci zakázek, které provedly dvě společnosti, a to ještě dříve, než byla s nimi uzavřena smlouva o jejím provedení, nebo než proběhlo výběrové řízení. Takovým to jednáním umožnili těmto společnostem neoprávněné výhody v celkové výši cca 482 milionů korun," uvedla v tiskové zprávě z března letošního roku mluvčí útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Veronika Dumková.

Podle útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality byly důkazy o manipulaci se zadáváním zakázek zjištěny i z materiálů ministerstva obrany, neboť obvinění například již na jaře umožnili provést ve vojenských objektech stavební práce a na konci roku pak provedli „výběrové řízení" na dodavatele těchto prací.

Vývoj událostí k případu údajných manipulací se zakázkami na opravu a údržbu armádních letišť:

Září 1999 - Policie obvinila osm lidí kvůli nevýhodným armádním zakázkám z porušování povinností při správě cizího majetku. Obvinění údajně v letech 1997 a 1999 využívali bez právních důvodů možnosti oslovení jednoho zájemce při veřejné obchodní soutěži. Mezi spornými zakázkami byly i smlouvy na servisní údržbu a techniku letištního zabezpečení a na stavební úpravy letišť.

5. října 2000 - Vyšetřovatelé obvinili jednoho bývalého a tři tehdejší vysoké armádní důstojníky z toho, že v rozporu se zákonem nevypisovali na velké zakázky výběrová řízení a zadávali je předem dohodnutému zájemci. Jednou z firem, které neoprávněně získaly armádní zakázku, údajně byla společnost Bohemia T.T.W. V únoru 2001 byl na firmu vyhlášen konkurz.

7. května 2002 - Vyšetřování armádních zakázek skončilo návrhem na postavení 11 lidí (devíti bývalých zaměstnanců ministerstva obrany a dvou soukromých podnikatelů) před soud za porušování pravidel hospodářského styku. Obviněných bylo původně 12, jedna osoba během vyšetřování zemřela. Obvinění údajně v letech 1997 až 1999 obcházeli povinnost vyhlašovat veřejnou obchodní soutěž při zadávání zakázek. Zakázky za 482 milionů korun tak dostala vždy stejná soukromá firma.

16. září 2002 - Městský soud v Praze stíhání zastavil a žalobci vrátil jeho návrhy k došetření. Žalobce podal proti usnesení stížnost k vrchnímu soudu.

20. prosince 2002 - Vrchní soud definitivně vrátil případ policii a státnímu zástupci k došetření.

5. března 2007 - Policie znovu navrhla obžalovat 11 lidí z korupce a manipulace s veřejnými zakázkami na úpravy letišť a opravy letištní techniky.

Přehled některých armádních zakázek, které provázelo podezření z korupce:

AVIONIKA PRO LEHKÉ BOJOVÉ LETOUNY L-159 - Jeden z prvních korupčních skandálů souvisel se zakázkou na dodávky avioniky pro lehké bojové letouny L-159. V roce 1994 ohlásil tehdejší náměstek ministra obrany Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) pokus o podplacení, kterého se měla dopustit singapurská společnost Eagle Group.

ŠTÁBNÍ INFORMAČNÍ SYSTÉM (ŠIS) - Jedenkrát zrušenou a několik let se protahující zakázku na ŠIS, který armáda zaváděla od podzimu 1997, opakovaně zpochybňovala firma Unisys. V prvním výběrovém řízení v roce 1995 společnost Unisys zvítězila. Proti výsledku i průběhu soutěže se ale odvolaly další zúčastněné firmy. Tehdejší ministr obrany Vilém Holáň (KDU-ČSL) zakázku zrušil a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ho podpořil. V roce 1997 zvítězila v nové soutěži americká firma EDS-Digital. Výstavba ŠIS měla být ukončena do roku 2000, kvůli nedostatku peněz však bylo dokončení projektu odloženo. KDU-ČSL byla obviněna z toho, že vzala v souvislosti se zakázkou od EDS úplatek ve výši 50 milionů korun. Nařčení se však neprokázalo. Neprokázalo se ani podezření z nedovolených finančních machinací a korupce, z nichž byl podezříván náměstek Kalousek.

VYTÁPĚNÍ VOJENSKÝCH OBJEKTŮ - Pražská firma Ficom, která v soutěži na vytápění vojenských objektů neuspěla, podala v roce 1995 v této věci rozklad na ministerstvo pro hospodářskou soutěž. Později vyšlo najevo, že dva podplukovníci, z nichž jeden byl předseda a druhý člen výběrové komise, mohli být podpláceni. Oba byli obviněni z porušování pravomoci veřejného činitele, jeden z nich pak pro korupci. V roce 1998 tehdejší ministr obrany Michal Lobkowicz výběrové řízení zrušil. Důvodem podle něj nebylo podezření z korupce, ale netransparentní mechanismus rozhodování.

ZÁSOBOVÁNÍ ARMÁDY - V květnu 1998 byl zadržen vysoký důstojník ministerstva obrany při přebírání úplatku 300.000 korun, který si vynutil na firmě Zeman a Zeman pod pohrůžkou zrušení smlouvy s armádou. Firma vyhrála konkurz na zásobování armády v roce 1995, projekt však nesplnil původní očekávání, a proto v roce 1998 společnost navrhla ukončení smlouvy.

OCHRANA AREÁLŮ - Loni v lednu zadržela policie ředitele odboru infrastruktury ministerstva obrany Miroslava Beňa, když přebíral milionový úplatek od prokuristy firmy Trade Fides, jež zajišťuje ostrahu šesti muničních skladů. Zakázku za 2,7 miliardy korun získala bez výběrového řízení v roce 2003 na deset let. Trade Fides má od ministerstva i další zakázky. Důstojník byl obviněn z přijímání úplatků a také ze zneužití pravomoci veřejného činitele, obviněni byli i dva představitelé Trade Fides.

STÍHAČKY GRIPEN - Kauzu kolem nákupu stíhaček Gripen nedávno rozpoutala reportáž švédské televize. Podle ní jednání o nákupu švédských letounů pro českou armádu, z kterého však nakonec sešlo, provázela korupce. Švédští novináři, kteří se vydávali za britské agenty, oslovili i exministra zahraničí Jana Kavana (ČSSD). Ten jim v rozhovoru natočeném skrytou kamerou řekl, že při obchodu s gripeny dostala úplatky řada vysokých českých politiků. Česká i švédská policie nákup gripenů vyšetřuje.

test

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz