Zpravodajství

Vykradači kostelů dostali kriminál

Vykradači kostelů dostali kriminál
Zdroj: TV Nova

U Krajského soudu v Hradci Králové dnes padly rozsudky nad skupinou, která měla v roce 2003 a 2004 vykrást desítky kostelů především v severních a východních Čechách. Skupina měla také organizovat vývoz kradených věcí do ciziny. Způsobená škoda dosáhla částky kolem šesti a půl milionu korun.

Jednalo se o kostely na Liberecku, Hradecku nebo Kolínsku. Na místech, kde stály sochy, křtitelnice a další církevní památky, zůstala po nájezdu zlodějů jen bílá místa. "Ptal se, jestli nemáme něco na prodej. Jenom dveřmi se podíval, a za čtrnáct dní byla plastika ze křtitelnice pryč," říká páter kostela.

 

Podobné zkušenosti se šetičlenným gangem mají podle policie minimálně na 90 dalších místech severních a východních Čech. Způsobená škoda přitom dosáhla závratných výšek. Původně byla žalována škoda ve výši deset milionů.

 

Soudu prý ale v mnoha případech chyběly pádné důkazy. Jeho senát proto nakonec řešil jen 46 skutků.

 

Vyslechnout rozsudek si dnes do soudní síně přišli pouze tři ze šesti obžalovaných. Ostatní se odmítli soudu účastnit. "Odsuzuje se na pět a půl roku a na šest let," zněl verdikt soudu.

 

Tolik dostali ale pouze dva z členů gangu. Třetí, podle obžaloby organizátor, byl odsouzen k devíti měsícům nepodmíněně. Soudu se totiž podařilo prokázat mu pouze dva případy.

 

Velká část ukradených památek skončila beze stopy v cizině. Rakušan, který je měl vyvážet a prodávat, byl na tři roky vyhoštěn. Další dva obžalovaní byli pro nedostatek důkazů zproštěni obžaloby.

 

Podle církevních zdrojů byla z našich chrámů a kaplí za posledních 15 let ukradena zhruba polovina veškerého gotického a renesančního umění. Zmizela i třetina památek barokních. Škody se počítají minimálně v řádech stovek milionů korun.

 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz