Zpravodajství

ČSSD vyzvala vládu, k odvolání Bendla z Fondu dopravní infrastruktury

ČSSD vyzvala vládu, k odvolání Bendla z Fondu dopravní infrastruktury
Zdroj: TV Nova

Boj mezi ODS a ČSSD o vliv ve státních firmách a fondech se vyostřil. Sociální demokraté vyzvali vládu, ať okamžitě odvolá z Fondu dopravní infrastruktury středočeského hejtmana Petra Bendla. Podle ní jde o střet zájmů. Obává se, aby Bendl nezvýhodňoval svůj kraj. Fond totiž rozhoduje o tom, kam půjdou miliardy na dopravu. Ministerstvo dopravy už situaci řeší s právníky.

Středočeský hejtman Petr Bendl byl do Fondu dopravní infrastruktury vládou jmenován v březnu. Obešlo se to bez větší publicity. Teď ovšem ČSSD požaduje, aby byl z fondu co nejdříve odvolán. A spolu s ním i náměstek ministra dopravy Jiří Hodač. Důvodem je údajný střet zájmů.

"Bendl a Hodač nemají ve fondu co dělat. Jsou podle mě ve střetu zájmů," řekl TV Nova Miloslav Kala (ČSSD), šéf sněmovního madátového výboru.

Zákon totiž nedovoluje, aby ve fondu byli lidé, kteří zároveň zastupují případné žadatele o peníze na dopravu, a tudíž mohou být podezřelí, že někoho zvýhodňují. Bendl je přitom hejtman a Hodač je ve Správě železniční dopravní cesty.

"Měli by se rozhodnout, jestli chtějí řídit fond nebo z něj čerpat. Obojí nelze," řekl Jiří Dolejš, místopředseda KSČM.

Ministerstvo dopravy je v rozpacích. Ještě ráno jeho lidé říkali, že je vše v pořádku a že o žádný střet zájmů nejde. V poledne si už ale tak jistí nebyli. Také hejtman Bendl dopoledne říkal, že nevidí důvod, proč by měl fond opouštět. "Jsem tam v podstatě za asociaci hejtmanů," řekl Bendl.

Dodatečně ale zaslal tuto sms zprávu. Bendl: "Teď mi volal ministr Řebíček, že Ministerstvo dopravy možná pochybilo, když chtělo, aby ve fondu byl někdo z hejtmanů."

To, že jsou politici ve střetu zájmů, není u nás neobvyklé. I za minulých vlád se to stávalo. Napřík. ministr David Rath chtěl také sedět na dvou židlích. Zpočátku odmítal opustit vedení lékařské komory.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Oklahoma schválila nejpřísnější protipotratový zákon v USA

Oklahomští zákonodárci schválili nejpřísnější protipotratový zákon v USA. Kriminalizuje všechny interrupce s výjimkou ohrožení života ženy. A také znásilnění či incestu, kterými se však musí zabývat orgány činné v trestním řízení. Zákon bude platit okamžitě, až ho podepíše guvernér, který tak hodlá učinit v nejbližších dnech.

Krátká zpráva

Tálibán nakázal televizním moderátorkám, aby měly zahalenou tvář

Afghánské televizní moderátorky a další ženy vystupující na obrazovce budou muset mít zahalenou tvář. Dekret s nařízením vydalo vládnoucí hnutí Tálibán a bude platit od 21. května. Po povinném zakrytí tváře na veřejnosti, cestování pouze v mužském doprovodu a uzavření středních škol pro dívky je to další omezení žen v zemi.

Píše se na Deník.cz