Zpravodajství

Miloše Formana dojímá pohled na Hradčany

Miloše Formana dojímá pohled na Hradčany
Zdroj: TV Nova - Tomáš Kulhánek

Světoznámý režisér, dvojnásobný držitel Oscara Miloš Forman si od filmování odskočil k divadlu. Spolu se svými syny, režisérem Petrem a scénografem Matějem, připravil pro Národní divadlo jazzovou operu semaforské dvojice Suchý-Šlitr z roku 1965 Dobře placená procházka. Má z toho velkou radost.

"Připravovat hru pro Národní divadlo a ještě k tomu dílo Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra, to je je pro mne opravdu nesmírná pocta. Divadlo Semafor bylo v době, kdy vzniklo, vysloveně pohlazením na duši. Když jsem před několika lety dostal nabídku režírovat Dobře placenou procházku a ještě v Národním divadle, nejprve jsem odmítl. Ale můj profesor dějin výtvarného umění František Dvořák mi sdělil, že by mi nedal zápočet, kdyby věděl, že se do něčeho takového nepustím. Tak jsem to přijal. V divadle jsem totiž nikdy operu nerežíroval. Je to nápor na nervy, ve filmu tak dlouho připravuji jednotlivý záběr, až se povede, na jevišti určitá scéna může dopadnout pokaždé jinak. A to, že projekt chystám se svými syny, pokládám za nejkrásnější období ve svém životě," říká slavný režisér téměř s dojetím. A dodává: "Vždycky, když jedu z Národního divadla po nábřeží, tak mě pohled na Hradčany znovu a znovu dojímá. Dříve jsem takový pocit nezažil. Je to nádhera. A pak mě bere za srdce české jídlo, tady se prostě skvěle jí. Nežil jsem tu třicet let a je mi tu teď moc dobře."

Na premiéru přiletí i manželka
Na přípravě inscenace se v hvězdném týmu Miloš Forman sešel i s někdejším šéfdirigentem Královské liverpoolské filharmonie Liborem Peškem a autorem kostýmů Janem Pištěkem. Stejně jako před 40 lety se v roli listonoše objeví Jiří Suchý a tetu z Liverpoolu bude alternovat Jitka Molavcová. Hra měla v Semaforu celkem 64 repríz a je známá i z televizní verze, kterou v roce 1966 natočil právě Miloš Forman.

"Na nedělní premiéru se velmi těším a jsem velice zvědavý, jak ji lidé přijmou," říká režisér. "Moje žena se také těší. Přiletí na ni z Ameriky, jen naše malé děti nechá samozřejmě tam doma."

Korzo

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz