Zpravodajství

Stát chce znovu pronajmout část kubistického klenotu

Státní fond kultury chystá od července letošního roku pronájem části nebytových prostor v domě Domě U Černé Matky Boží v Celetné ulici na Praze 1. Serveru nova.cz to potvrdila mluvčí ministerstva kultury Marcela Žižková.

Cena k jednání za metr čtvereční je stanovena na 826 korun. Fond vypsal řízení na pronájem přibližně 300 metrů čtverečních. Podle zjištění serveru nova.cz se jedná o prostory stávající prodejny knih.

„Nabídky budou hodnoceny především podle nabídnuté výše nájemného a kvality předloženého podnikatelského a investičního záměru," řekla serveru nova.cz mluvčí ministerstva kultury Marcela Žižková.

Podle ní cena 826 korun za pronájem metru čtverečních není pevně stanovena. „V inzerátech se hovoří o ceně k jednání," řekla Žižková. Dodala, že 826 korun platil za pronájem také dosavadní nájemce.

Ten požádal o ukončení kvůli vysokému nájemnému. „Nájem bude ukončen dohodou, o ukončení požádal nájemce, jako důvod uvedl příliš vysoké nájemné," řekla Žižková.

Dům U Černé Matky Boží je kulturní památkou a ministerstvo ve znění smlouvy stanoví specifické podmínky pronájmu. „Smluvní podmínky jsou nastaveny standardně tak, aby riziko (např. znehodnocení prostor, poškození) bylo minimalizováno," řekla Žižková.

Stát uzavře smlouvu na pronájem prostor maximálně na dobu osmi let. Podle Žižkové se zatím nepřihlásil žádný zájemce.

Dům U Černé Matky Boží má šest nadzemních podlaží. V přízemí objektu se nachází nebytový prostor pronajatý k obchodní činnosti s uměleckými předměty Kubista (ve směru na Ovocný trh).

V dalších patrech je umístěna kubistická kavárna, obnovená podle původního návrhu architekta Josefa Gočára, prostory využívané pro expozice Národní galerií a aterliér. V suterénu objektu je umístěno technické zázemí a část nabízených prostor.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz