Zpravodajství

Stát chce znovu pronajmout část kubistického klenotu

Státní fond kultury chystá od července letošního roku pronájem části nebytových prostor v domě Domě U Černé Matky Boží v Celetné ulici na Praze 1. Serveru nova.cz to potvrdila mluvčí ministerstva kultury Marcela Žižková.

Cena k jednání za metr čtvereční je stanovena na 826 korun. Fond vypsal řízení na pronájem přibližně 300 metrů čtverečních. Podle zjištění serveru nova.cz se jedná o prostory stávající prodejny knih.

„Nabídky budou hodnoceny především podle nabídnuté výše nájemného a kvality předloženého podnikatelského a investičního záměru," řekla serveru nova.cz mluvčí ministerstva kultury Marcela Žižková.

Podle ní cena 826 korun za pronájem metru čtverečních není pevně stanovena. „V inzerátech se hovoří o ceně k jednání," řekla Žižková. Dodala, že 826 korun platil za pronájem také dosavadní nájemce.

Ten požádal o ukončení kvůli vysokému nájemnému. „Nájem bude ukončen dohodou, o ukončení požádal nájemce, jako důvod uvedl příliš vysoké nájemné," řekla Žižková.

Dům U Černé Matky Boží je kulturní památkou a ministerstvo ve znění smlouvy stanoví specifické podmínky pronájmu. „Smluvní podmínky jsou nastaveny standardně tak, aby riziko (např. znehodnocení prostor, poškození) bylo minimalizováno," řekla Žižková.

Stát uzavře smlouvu na pronájem prostor maximálně na dobu osmi let. Podle Žižkové se zatím nepřihlásil žádný zájemce.

Dům U Černé Matky Boží má šest nadzemních podlaží. V přízemí objektu se nachází nebytový prostor pronajatý k obchodní činnosti s uměleckými předměty Kubista (ve směru na Ovocný trh).

V dalších patrech je umístěna kubistická kavárna, obnovená podle původního návrhu architekta Josefa Gočára, prostory využívané pro expozice Národní galerií a aterliér. V suterénu objektu je umístěno technické zázemí a část nabízených prostor.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Oklahoma schválila nejpřísnější protipotratový zákon v USA

Oklahomští zákonodárci schválili nejpřísnější protipotratový zákon v USA. Kriminalizuje všechny interrupce s výjimkou ohrožení života ženy. A také znásilnění či incestu, kterými se však musí zabývat orgány činné v trestním řízení. Zákon bude platit okamžitě, až ho podepíše guvernér, který tak hodlá učinit v nejbližších dnech.

Krátká zpráva

Tálibán nakázal televizním moderátorkám, aby měly zahalenou tvář

Afghánské televizní moderátorky a další ženy vystupující na obrazovce budou muset mít zahalenou tvář. Dekret s nařízením vydalo vládnoucí hnutí Tálibán a bude platit od 21. května. Po povinném zakrytí tváře na veřejnosti, cestování pouze v mužském doprovodu a uzavření středních škol pro dívky je to další omezení žen v zemi.

Píše se na Deník.cz