Zpravodajství

Sacherdort slaví 175. narozeniny

Když kuchařský učeň Franz Sacher v roce 1832 na dvoře knížete Metternicha upekl první Sacherdort, určitě netušil, že se 175 let poté bude ročně péct 300 000 kusů jeho kreace. A to se do tohoto počtu zahrnují jen originální dorty z vídeňského hotelu Sacher.

Legenda vypráví, že Metternich dal jednoho dne rozkaz, upéct pro své hosty moučník, a to právě v den, kdy šéfkuchař byl nemocný. Mladý Franz se úkolu ujal a výsledek je známý. Vytvořil mimořádně křehký čokoládový dort, který jeho syn Eduard obohatnil o náplň z meruňkové marmelády a čokoládovou polevu. Eduard Sacher se učil u dvorního cukráře Demela, jehož rodina se s rodinou Sacher až do roku 1965 soudila o právo použít název Sachertorte. Dnes existuje jak „Originální Sacherdort", tak i „Demelův Sacherdort".

V současné době se Sacherdort nepeče jen ve slavném hotelu Sacher v centru Vídně, na to by ani nestačila kapacita. V pekárně ve Vídeňské městské částí Simmering se vyrábí 300 000 dortů ročně, z čehož třetina míří do zahraničí, přes Kazachstán až na Nový Zéland. Tři sta tisíc dortů ročně, to znamená 1,2 miliónů vajec, 80 tun cukru, 70 tun čokolády, 37 tun meruňkové marmelády, 25 tun másla a 30 tun mouky.

Šéfpekař Alfred Buxbaum má práci, kterou mu asi spousta lidí závidí. Přesto, že denně upeče více než tisíc dortů nezmizela mu na ně chuť. Každý týden sní dva a žertovně to nazývá „kontrolou kvality".

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz