Zpravodajství

Sacherdort slaví 175. narozeniny

Když kuchařský učeň Franz Sacher v roce 1832 na dvoře knížete Metternicha upekl první Sacherdort, určitě netušil, že se 175 let poté bude ročně péct 300 000 kusů jeho kreace. A to se do tohoto počtu zahrnují jen originální dorty z vídeňského hotelu Sacher.

Legenda vypráví, že Metternich dal jednoho dne rozkaz, upéct pro své hosty moučník, a to právě v den, kdy šéfkuchař byl nemocný. Mladý Franz se úkolu ujal a výsledek je známý. Vytvořil mimořádně křehký čokoládový dort, který jeho syn Eduard obohatnil o náplň z meruňkové marmelády a čokoládovou polevu. Eduard Sacher se učil u dvorního cukráře Demela, jehož rodina se s rodinou Sacher až do roku 1965 soudila o právo použít název Sachertorte. Dnes existuje jak „Originální Sacherdort", tak i „Demelův Sacherdort".

V současné době se Sacherdort nepeče jen ve slavném hotelu Sacher v centru Vídně, na to by ani nestačila kapacita. V pekárně ve Vídeňské městské částí Simmering se vyrábí 300 000 dortů ročně, z čehož třetina míří do zahraničí, přes Kazachstán až na Nový Zéland. Tři sta tisíc dortů ročně, to znamená 1,2 miliónů vajec, 80 tun cukru, 70 tun čokolády, 37 tun meruňkové marmelády, 25 tun másla a 30 tun mouky.

Šéfpekař Alfred Buxbaum má práci, kterou mu asi spousta lidí závidí. Přesto, že denně upeče více než tisíc dortů nezmizela mu na ně chuť. Každý týden sní dva a žertovně to nazývá „kontrolou kvality".

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA plánují v dohledné době ponechat v Evropě 100 000 vojáků

Očekává se, že USA plánuje v dohledné budoucnosti rozmístit v Evropě 100 000 vojáků, pokud Rusko nebude eskalovat a ohrožovat Švédsko a Finsko nebo členy NATO, uvedlo CNN s odkazem na několik amerických představitelů. Počty by se mohly dočasně zvýšit, pokud NATO v Evropě uskuteční více vojenských cvičení, popřípadě by USA mohly přidat další základny, pokud se v Evropě změní bezpečnostní situace. Plány jsou zvažovány po čtvrtečním setkání vojenských velitelů NATO v Bruselu.

Krátká zpráva

Z Azovstalu měli odejít všichni obránci, tvrdí ruská média

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Vladimiru Putinovi, že k 20. květnu byli z Azovstalu evakuováni všichni ukrajinští bojovníci, uvedla agentura RIA Novosti. Celkem se mělo jednat o 2 439 bojovníků pluku Azov a dalších ukrajinských obránců operujících na území Azovstalu. Šojgu informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o dokončení operace a úplném osvobození Azovstalu a města Mariupol od ukrajinských obránců.

Píše se na Deník.cz