Zpravodajství

Policie provedla zátah proti prodeji alkoholu mladistvým

Policie provedla zátah proti prodeji alkoholu mladistvým
Zdroj: TV Nova

V noci na dnešek provedla policie v mnoha městech naší republiky rozsáhlou razii s cílem odhalit prodej alkoholu mladistvým. Výsledky kontrol byly opět neradostné. České děti, které pijí alkohol, jsou čím dál tím mladší. Navíc ve většině restaurací jim bez problémů nalévají. Specialisté na návykové látky proto volají po zpřísnění trestů.

Desítky policistů a městských stážníků v ulicích, prohledávající bary a hospody v noci na dnešek. Policisté kontrolovali, zda se někde nenalévá alkohol dětem, a až příliš často byli úspěšní.

Výsledky opět potvrdily, že pro hospodské je důležitější tržba než zákon. Strážníci našli alkohol v dechu desítek dětí. Nejmladšímu bylo sedmnáct let. U dvou osob bylo prokázáno 1,14 a 1,17 promile alkoholu.

Průměrný věk dětí, které se u nás poprvé napijí alkoholu, je 10 let. V patnácti konzumuje alkohol minimálně jednou týdně třetina českých dětí.

Prodávání alkoholu dětem je v Česku trestné a mělo by také být podle lékařů tvrdě trestáno. Opakovaný prodej může být podle zákona považován za šíření toxikomanie, za což prodejci hrozí až rok ve vězení. Ale ani to hospodské neodradí. Většinou vyváznou s pokutou.

Lékaři proto apelují na policii, aby podobné kontroly prováděla častěji a razantněji. Dokud se nezačne se zavíráním barů a barmanů, nic se zřejmě nezmění.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz