Zpravodajství

Špičky ČSSD jednali o radaru a vládní reformě

Špičky ČSSD jednali o radaru a vládní reformě
Zdroj: TV Nova

Ústřední výkonný výbor sociální demokracie dnes zahájil druhé kolo diskusí o umístění amerického radaru v Česku. Tři její poslanci si už podobnou základnu jaká má být u nás prohlédli na Marschallových ostrovech. Podle předsedy strany Paroubka to ale jejich negativní názor na umístění radaru u nás pravděpodobně nezmění.

Když se poprvé ve straně diskutovalo o umístění radaru u nás, skončilo to jasným ne pro základnu. Po návštěvě Marshallových ostrovů, kterou za sebou mají i tři poslanci ČSSD, se znovu toto téma otvírá.

Podle Jiřího Paroubka je zapotřebí prodiskutovat některé nové podrobnosti, které se objevily okolo americké radarové základny v Česku.

A hlavně chce předseda strany vyslechnout a předat členům soc. dem. podrobnosti, které získali poslanci Wolf, Svoboda a Seďa při návštěvě radaru na Marschallových ostrovech. Už včera přitom některé noviny otiskly články o tom, že právě tito poslanci svůj názor na základu změnili a její výstavbu podporují. Od toho se ale například poslanec Wolf distancoval. Podle Paroubka se vyjadřovali ke zdravotním aspektům.

Při návštěvě šlo prý hlavně o to, získat podrobné informace, jak radar funguje, vyvrátit zprávy o možném škodlivém dopadu na zdraví a potvrdit, že radar nemá žádné vedlejší vlivy.

Jednání se ve straně povedou do konce května. Už teď je ale podle předsedy málo pravděpodobné, že by se názor strany změnil. Základnu ano, ale až po referendu a pouze jako součást obrany NATO.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Píše se na Deník.cz