Zpravodajství

Ústecká univerzita hostila vědce - nanotechnology

Co nového ve světě nanotechnologií? O tom je setkání významných českých vědců z této oblasti, kteří se v tomto týdnu sjeli do laboratoří ústecké univerzity. A my Vám teď ukážeme, čím se vlastně na svém setkání zabývali.

Nano částice. Pro většinu z nás jde o svět tak vzdálený jako tato galaxie ve vesmíru. A přitom jsou všude kolem nás. Částečky malé tak, že do tloušťky jednoho vlasu se jich vejde tisíc. Nanočástice dokážou pomáhat v mnoha oborech lidské činností. Jsou z nich vyrobené například i počítače.

Malé částečky budou v budoucnu pomáhat také v medicíně. Například diabetik by se díky nim mohl včas dozvědět kdy potřebuje inzulín. Říká se tomu biosenzor. S jeho vývojem jsou na ústecké univerzitě téměř u konce.

"Dosáhnout v oblasti základního výzkumu výsledku, blížící se třeba k možnosti podat přihlášku patentu, osobně to považuji za velmi rozumný výsledek a úspěch," říká vědecký pracovník.

Vyvíjejí tady také detektor kouře. Ten bude díky nanotechnologiím ekologický a jeho výroba nebude poškozovat životní prostředí. "Můžeme v těchto podmínkách připravit tenké vrstvy, které mají takové vlastnosti, že může dojít ke zvýšení citlivosti," říká vědecký pracovník.

Nanočástice ale najdete i tam, kde byste je ani nečekali. Už teď si můžete koupit ponožky, ve kterých se vám díky nim nebudou potit nohy.

Díky nanočásticím budeme mít v budoucnu například laky na automobilech, které nepůjdou poškrábat, fasády na domech se budou samy čistit, textilní látky se nikdy nezmačkají a boty se samy naleští.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz