Zpravodajství

Julínek prý neměl zveřejnit záměry reformy zdravotnictví

Julínek prý neměl zveřejnit záměry reformy zdravotnictví
Zdroj: TV Nova

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek chce do 14 dnů představit komisi, která připraví reformu financování zdravotní péče. Už nyní však o její podobě veřejně hovoří. Takový postup se nelíbí ani příznivcům, ani odpůrcům reformy. Nejdříve prý komise měla změny připravit a teprve pak má ministr lidem říci, co se na ně chystá.

Negativně řada lidí reaguje na rozhodnutí ministra zdravotnictví Julínka zavést poplatek 30 korun za recept, 60 za den v nemocnici a 90 za pohotovost. Nejvíce prý budou postiženi sociálně slabí občané.

Dopady na nejchudší potvrzuje i slovenské ministerstvo zdravotnictví. To poplatky zrušilo. Svaz pacientů chce poplatky dokonce řešit u Ústavního soudu. "Jestliže někdo následkem své chudoby má horší přístup ke zdravotní péči, tak je to v rozporu s ústavními dokumenty," říká svaz.

Julínek se ale brání tvrzením, že reforma není jen o poplatcích. Pacienti se prý dozví, na co mají nárok, bude šance se připojistit, nastaví se maximální čekací lhůty na zákroky apod. Podle Lékařské komory lidé absolutně netuší, co to ministr Julínek chystá, jde prý o zmatené kroky.

Ministr Julínek varuje, že pokud reforma neprojde, prý už v roce 2015 bude ve zdravotnictví chybět 30 miliard Kč, což údajně povede ke kolapsu.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz