Zpravodajství

Zločin odhalí výpisy z mobilu, nebo bezpečnostní kamery

Zločin odhalí výpisy z mobilu, nebo bezpečnostní kamery
Zdroj: TV Nova

Česká policie stále častěji používá k odhalení pachatelů bezpečnostní kamery a výpisy z mobilních telefonů. Ty totiž dokážou velmi přesně určit polohu volajícího. Zmíněné systémy využívá policie zejména u složitých případů. Například při vyšetřování vraždy šéfa pražského podsvětí Františka Mrázka.

Podrobné záznamy z kamer a výpisy z mobilů používá policie například v kauze zavražděného Františka Mrázka. Příkladem je loňská vražda Mrázkova známého Jiřího Kubína blízko restaurace u Kunratického lesa v Praze.

Podle záznamů neznámý útočník rozstřílel majitele bezpečnostní agentury Kubína přímo před restaurací. Stalo se dva měsíce po Mrázkově vraždě. Kubín pro Mrázka dříve pracoval. 

Vrah ale udělal chybu, když si šel koupit kartu do mobilu, ze kterého volal oběti zachytila ho kamera. Podle záznamů kamery pachatel nejprve vchází do budovy. Další kamera ho sleduje uvnitř, jak hledá správné dveře. 

V souvislosti s Mrázkem přivádí digitální technika policii i k dalšímu člověku. Krátce po Mrázkově vraždě spáchal sebevraždu bývalý pracovník Bezpečnostní informační služby. Z jeho mobilu policie vyčetla, že se v době Mrázkovy vraždy pohyboval u Lhotky. Právě tam byl Mrázek zastřelen.

Mobilní operátoři dokáží velmi přesně zaznamenat polohu volajícího i půl roku zpětně. Bezpečnostní kamery už odhalují trestnou činnost hlavně ve větších městech běžně.

Profesionální pachatelé se ale i s moderní technikou často dokáží vyrovnat. Mají zakódované telefony, nepoužívají platební karty a šifrují i připojení na internet.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz