Zpravodajství

Co s armádou pražských koček? Vykastrovat!

Co s armádou pražských koček? Vykastrovat!

Každý dvacátý obyvatel Prahy má kočku a ani o tom neví. V hlavním městě se totiž toulá kolem padesáti tisíc koček. Praha proto zřizuje speciální útulky a ve spolupráci s městskou policií se snaží volně žijící zvířata odchytávat.


Hlavní město zřídilo pro kočky pavilon ve svém útulku v Dolních Měcholupech. Asi 800 zvířat ročně si z útulku vezmou noví nebo původní majitelé, kterým se kočka zatoulala, informoval Václav Steinbauer z městské policie.

Město se snaží snižovat populaci koček kastrováním. Veterináři v útulku městské policie provádějí tento zákrok hlavně od dubna do listopadu. V zimě se kastruje méně, protože studené počasí by mohlo ohrozit zdraví zvířat.

Po zákroku se totiž vracejí na místo odchytu. Některé útulky ho ale provádí i v těchto měsících. Kočky pak drží až čtyři dny v útulku, aby se zotavily. Petra Soběslavská ze Sdružení na ochranu zvířat v krajní nouzi řekla, že magistrát a některé městské části poskytují na kastrace granty.

Toulavé kočky podle Steinbauera často trpí virovými nákazami, parazity i kožními nemocemi. Nemocná zvířata jsou podle něj rizikem pro zdraví lidí. Kočky také často nemají dostatek potravy.

Podle Petry Soběslavské nejsou kočky nebezpečné, pouze je nutné zakrývat dětská pískoviště, protože zvířata často trpí škrkavkami.

Jinak jsou kočky plaché. Vzteklina u koček podle ní v Praze neexistuje. Při nálezu kočky doporučuje městská policie kontaktovat útulek nebo dispečink městské policie. Kočka je pak chycena a odvezena do útulku. Pokud si ji chce nálezce nechat, měl by ovšem nález nahlásit i s popisem zvířete pro případ, že by se někomu pouze ztratilo. Steinbauer rozhodně ale doporučuje veterinární vyšetření.

Útulek pro opuštěná zvířata ročně přijme kolem 1300 koček, Sdružení na ochranu zvířat v krajní nouzi pak přibližně 350. Zvíře při příjmu očkují proti vzteklině i kočičím nemocem. Pokud je potřeba, provádějí i odčervení nebo odblešení. Sdružení se snaží co nejvíce koček umístit novým majitelům. Pořádá proto několikrát do roka umísťovací výstavy, kde vždy najde nové majitele kolem 100 koček.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz