Zpravodajství

Absolvent Top Gun Obering: Na radar máme i jiné země

Absolvent Top Gun Obering: Na radar máme i jiné země

Ředitel americké Agentury pro raketovou obranu a absolvent známé letecké školy Top Gun Henry Obering přiletěl podpořit výstavbu radarové základny USA v Česku. Naše politiky informuje o technických záležitostech radarové základny, kterou Američané chtějí vybudovat ve vojenském újezdu Brdy. Reportáž připravuje Kamil Houska.

Američané mají pro stavbu protiraketového radaru vybrané už jiné náhradní země, pokud by Česká republika rozhodla, že základnu na svém území nechce, řekl dnes v Praze ředitel americké Agentury pro raketovou obranu Henry Obering.

Před novináři však neupřesnil, o jaké lokality se jedná. Na dotaz ČTK Obering uvedl, že tyto náhradní lokality však nejsou pro systém protiraketové obrany ideální tak jako Česko.

USA chtějí rozhodnutí do konce roku

Američané by podle Oberinga chtěli, aby jednání o umístění radaru v Česku skončilo před koncem roku. Poté chtějí slyšet definitivní rozhodnutí, zda základnu mohou v Česku postavit. Dodal, že Washington chce o věci úzce a otevřeně debatovat s Ruskem, které nese záměr postavit ve střední Evropě radar s nelibostí.

V červnu by během bleskové návštěvy Česka měl o radaru s vrcholnými tuzemskými představiteli hovořit také americký prezident George Bush.

Paroubek chce radary v rámci NATO a referendum

Sociální demokraté nadále usilují o začlenění radarové základny, kterou Američané chtějí postavit v Česku, do obranného systému NATO. V této záležitosti chtějí také stále prosadit referendum. Po setkání s ředitelem americké Agentury pro raketovou obranu Henrym Oberingem to dnes řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Potvrdil, že ČSSD oficiálně zahájila druhou fázi diskuse o možném umístění amerického radaru na českém území, skončit má do konce května. Paroubek již dříve řekl, že nepředpokládá, že by se nyní názor členské základny dramaticky změnil, a to ani po vyslechnutí zkušeností poslanců ČSSD, kteří navštívili základnu USA na Marshallových ostrovech.

Obering řekl, že radar fungující v rámci protiraketové obrany USA by měl Česko ochránit a měl by být součástí širší protiraketové obrany NATO.

Dnešního zasedání Bezpečnostní rady státu by se kromě premiéra Mirka Topolánka (ODS) a dalších členů, kterými je většina ministrů, měl zúčastnit také americký velvyslanec v ČR Richard Graber. Obering by se také měl setkat se všemi poslanci a senátory, kteří projeví zájem. Původně se přitom hovořilo o tom, že by mělo jít jenom o setkání se členy parlamentních výborů, které se zabývají otázkami armády, bezpečnosti a zahraniční politiky.

Česko oficiálně zahájilo s USA jednání o umístění základny koncem března. Zatím ale není jisté, že radar skutečně bude v ČR stát. Definitivně o něm totiž rozhodne parlament, kde příznivci základny nemají jasnou většinu. Proti je většina sociálních demokratů a ostře proti jsou komunisté. Jednotná v této věci není ani vládní koalice. Zelení požadují, aby americké protiraketové zařízení spadalo pod velení NATO.

 

Kdo je generálporučík Henry Obering:

Vzdělání: bakalář civilního leteckého inženýrství (1973), magistr kosmického inženýrství na Stanfordově univerzitě (1980), absolvent několika vojenských škol v USA (1977-1993)


Kariéra: příslušníkem amerického vojenského letectva se stal v roce 1973; v roce 1975 získal pilotní odznak, létal na strojích F-4 Phantom; v letech 1980 až 1988 působil ve vesmírném programu, byl členem a poté jedním z vedoucích pracovníků pozemního personálu při letech raketoplánů; později působil v řadě funkcí ve vojenském letectvu; od prosince 2001 je zaměstnán v Agentuře pro protiraketovou obranu, od července 2004 je jejím ředitelem


Dosažené vojenské hodnosti: poručík (prosinec 1973), nadporučík (prosinec 1975), kapitán (prosinec 1977), major (duben 1986), podplukovník (červen 1989), plukovník (únor 1994), brigádní generál (červen 2000), generálmajor (leden 2004), generálporučík (srpen 2004)

 

Má za sebou výcvik ve známé letecké škole Top Gun; podílel se na zabezpečení 15 letů amerických raketoplánů.Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz