Zpravodajství

I Česko zaplavují falešné hračky z Číny

I Česko zaplavují falešné hračky z Číny
Zdroj: TV Nova

Evropu zaplavují nebezpečné výrobky, které mají nejčastěji nápis vyrobeno v Číně. Alarmující je i to, že je mezi nimi hodně hraček. Potvrzuje to výroční zpráva evropského výstražného systému Rapex za rok 2006. Podle ní se zdraví a životu nebezpečných výrobků objevilo v Evropě jen loni o třetinu více.

Týden co týden internetové stránky systému Rapex varují před nejrůznějším nebezpečeným zbožím. Loňský rok byl ale výjimečný. Označení nebezpečný výrobek totiž nejčastěji dostávaly hračky.
A to 221krát z celkových 924 varování. 174krát pak Rapex upozorňoval na nebezpečné elektrospotřebiče a 126krát na riziková motorová vozidla.

Podle Sdružení obrany spotřebitelů je prvenství hraček u nás jen otázkou času.

Evropskou komisi ale hračky moc netrápí. Hlavním tématem jsou zapalovače. Každý rok mají totiž na svědomí řadu lidských obětí především dětí.

Počtu zjištěných nebezpečných výrobků vévodí Německo, následované Maďarskem a Řeckem. Česko je na sedmém místě. I když označuje Rapex za dobrou myšlenku, vytýká mu velmi pomalou reakci od nahlášení po zveřejnění nebezpečí.

Což vedlo k tomu, že lidé nebezpečný výrobek často dříve vykoupili, než byli varováni.

V letošním roce ale Rapex slibuje nápravu. Každý nebezpečný výrobek prý bude zveřejněn do měsíce.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz