Zpravodajství

Nedokonalý dotační program hrozí zneužitím peněz na zemědělství

Nedokonalý dotační program hrozí zneužitím peněz na zemědělství
Zdroj: TV Nova

Asociace soukromého zemědělství ČR si stěžuje na údajné organizované zneužívání zemědělských dotací prostřednictvím Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). Uvedl to pro server nova.cz tajemník Asociace soukromého zemědělství ČR Jaroslav Šebek. Ministerstvo zemědělství si je problému u tohoto dotačního programu vědomo a přiznává, že oproti původnímu záměru vzniklo příliš mnoho nových odbytových organizací, někdy uměle vytvářených. Uvedla to tisková mluvčí ministerstva Táňa Králová.

Podle Asociace se na čerpání státních peněz podílejí úředníci SZIF a neoprávněně se tak vydají stovky milionů korun. Náš server se pokoušel získat stanovisko SZIF, jeho mluvčí však celý den nebere telefon.

Termín "skupiny výrobců" je zavádějící

Podle vyjádření Asociace soukromého zemědělství je ohrožen dotační program "Zakládání skupin výrobců" v sekci Horizontální plán rozvoje venkova.

Podle Šebka SZIF zařadil mezi žadatele o dotace i subjekty, které nikoho nesdružují a jsou tvořeny jen "jednou právnickou osobou, eventuelně několika vzájemně se prolínajícími firmami." A to i přesto, že úřední metodika definuje "skupinu výrobců" jako obchodní společnosti nebo družstva.

Podle ministerstva zemědělství ale postupoval SZIF při zařazování skupin výrobců do programu podle platné legislativy. Podle ní může být do programu zařazen subjekt, "který splňuje podmínku roční obchodované produkce v hodnotě nejméně tři miliony korun nebo podmínku nejméně pěti společníků nebo členů skupiny výrobců," uvedlo ministerstvo ve své zprávě. Jednotlivé právnické osoby coby žadatelé o dotace však podle Šebka žádné společníky nemají.

 

Podle Šebka se může jednat o zneužití státních prostředků, a to nejen vysokým počtem zařazených subjektů, ale také právě tím, že mnohé tyto právnické osoby dotační titul pro "zakládání skupin výrobců" vůbec nesplňují. Takových jednočlenných "skupin" je podle zprávy Asociace soukromého zemědělství 180.

Gandalovič chce nekontrolovatelný příliv žádostí omezit

„Je to dědictví minulých vedení ministerstva. Připravujeme právní analýzu, abychom omezili nekontrolovatelný příliv žádostí o tuto podporu," uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič v tiskové zprávě, kterou má server nova.cz k dispozici.

„Původní myšlenka, aby se zemědělci sdružovali ke společnému odbytu své produkce a zlepšili si tak pozici na trhu, byla dobrá. Špatná je však realizace této podpory," dodal ministr v tiskové zprávě.

Šebek pro nova.cz uvedl, že se původně plánovalo na dotacích v programu "Zakládání skupin výrobců" vydat 60 milionů ročně, částka se však nakonec vyšplhala až na 500 milionů.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz