Zpravodajství

Psychiatrickým léčebnám hrozí dluhy

Psychiatrickým léčebnám hrozí dluhy
Zdroj: TV Nova

Některé psychiatrické léčebny v Česku varují před zadlužením. Ředitel bohnické léčebny Ivan David tvrdí, že navýšení příjmů od pojišťoven nepokryje ani inflaci. Léčebnám tak hrozí, že se dostanou na konci roku do dluhů. V Bohnicích je odhadují na 20 až 30 milionů.

Zapomenout se tak prý dá na sebemenší opravy zchátralých budov nebo snížení počtu lůžek na pokojích. Pojišťovny se brání, že peněz dávají dostatek. Ministerstvo zdravotnictví na nákladné opravy nemá finance.

 Většina pavilonů nemá bezbariérový přístup. Pacient se dostane na vzduch jen díky fyzickým silám zdravotního personálu. Psychiatrické léčebny jsou na okraji zájmu už desítky let a podle některých ředitelů hrozí, že bude hůř.

"My se dostaneme do velkých ekonomických problémů, není už na čem šetřit," říká zdravotník Jan Rychter.

Ty se ale hájí, že peněz vynakládají dostatek a peníze pojišťoven mají jít jen na zdravotní péči a ne na opravy budov.

"Psychiatrické léčebny dosáhly za poslední období nebývale vysoký nárůst v úhradách oproti jiným oblastem," říká mluvčí VZP Jana Víšková.

Ředitel bohnické léčebny jezdí po Evropě a fotografuje si tamější ústavy. V reportáži vidíte, jak to vypadá v Německu a Norsku. Tohle je německá léčebna z roku 1912, rozdíl mezi bohnickou léčebnou dnes je jen v několika postelích.

"Ministerstvo zdravotnictví se investovat stovky milionů korun do oprav nechystá. Nejdřív se prý musí vymyslet naprosto nový model psychiatrické léčby u nás. 

"To, co by bylo třeba vložit do Bohnické léčebny, tak to máme pro všechny přímo řízené organizace," říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

V bohnickém areálu je 32 pavilonů, kdyby se každý rok opravil alespoň jeden, rekonstrukce by trvala 32 let. Velkou komplikací je i památková ochrana všech budov, která opravy výrazně zdražuje.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz