Zpravodajství

Drábová je pevná v kramflecích i přes problémy Temelína

Přes 160 poruch měla za pět let fungování jaderná elektrárna Temelín. ČEZ a státní úřad pro jadernou bezpečnost to uvádí ve zprávách, které zpracoval na přání ministra Bursíka. Kopie dostal i premiér Topolánek a ministr Říman. Po dvou únicích radioaktivní vody se mluvilo i o odvolání ředitelky státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové. Ta své místo ale pravděpodobně obhájí.

Konec února a začátek března. V Jaderné elektrárně Temelín dvakrát unikla kvůli lidské chybě radioaktivní voda. Na ministerstvu průmyslu se tak rozhodli, že ČEZ a Státní úřad pro jadernou bezpečnosti do měsíce vypracují každý svoji zprávu o fungování elektrárny.

"Byla dohoda, že do půlky dubna svojí část hodnocení události na jaderné elektrárně Temelín státní úřad pro jadernou bezpečnost vypracuje a to jsme udělali," sdělila TV Nova Drábová.

Bursík dokonce po posledních haváriích v Temelíně požadoval odvolání Dany Drábové.

U Topolánka má Drábová zastání

Premiér Topolánek v úterý vyvrátil to, že by kvůli zprávě mohla být odvolána předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

"Drábová vede ten ústav řadu let, je velmi zodpovědná a její komentář byl standardní a není důvod proč o tom mluvit," řekl premiér. Jeho slova potvrdil i ministr průmyslu a obchodu Říman.

Ministerstvo životního prostředí, které o zprávu nejvíc stálo, zatím mlčí. Čeká na vyjádření jejich úředníků. Obě zprávy se shodují v tom, že poruchy v elektrárně nebyly životu nebezpečné. Pohybovaly se na mezinárodní stupnici hodnocení jaderných událostí na stupni nula nebo jedna. To jsou podle vedení elektrárny běžné závady. Dokonce i únik radioaktivní vody se může opakovat.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz