Zpravodajství

Byl nalezen dům Mony Lisy

Podle nejnovějších výzkumů se zdá, že tajemná Mona Lisa byla nedalekou sousedkou samotného tvůrce jejího portrétu, Leonarda da Vinciho. Dům, kde podle všeho Mona Lisa žila, byl nedávno lokalizován v italské Florencii v části Via Sguazza. Zasloužil se o to profesor Guiseppe Pallanti, který už po mnoho let patří ke světové špičce ve zkoumání starých dokumentů.

Právě on také objevil sochu, podle níž da Vinci začal malovat postavu, kterou nakonec obdařil tváří dámy s tajemným úsměvem. Její pravé jméno bylo Lisa Gherardiniová a byla manželkou florentského obchodníka Francesca del Giocondo. Odtud pochází i další název pro Monu Lisu, La Gioconda.

Lisa se narodila 15. června roku 1479 a zemřela roku 1542 ve svých 63 letech v klášteře sv. Uršuly ve Florencii. Výzkum dále potvrdil, že žena bydlela se svou rodinou naproti domu rodiny da Vinci a její manžel se přátelil s Leonardovým otcem, Pierem da Vinci.

Geniální malíř a vynálezce zachytil na plátno podobu své sousedky v letech 1503 až 1506, kdy jí bylo něco přes dvacet let. Nikoho v té době nemohlo napadnout, že se portrét ženy s prchavým úsměvem na rtech stane nejen nejznámějším lákadlem pařížského Louvru, ale zároveň i nejdiskutovanějším obrazem všech dob.

Korzo

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz