Zpravodajství

Pokuta od finančního úřadu: 11 haléřů!

Ministerstvi financí přiznává chybu v systému. Podnětem byl případ podnikatelky z Prahy 10, dostala od finančního úřadu pokutu jedenáct haléřů. Stát přitom jen na to, aby penále naúčtoval, musel vynaložit částku mnohonásobně vyšší. Nesmyslnost uznává i ministerstvo financí a chce doporučit finančním úřadům, aby pokuty pod dvěstě kourun nevymáhaly.

Když Iveta Steinerová otevřela dopis z finančního úřadu, nevěřila vlastním očím. Na úrok z prodlení totiž dostala platební výměr - ve výši jedenácti haléřů.

"Několikrát jsem si papír prohlížela, zjišťovala jsem, jestli to není nějaký žert, protože mi to tak opravdu připadalo, v životě jsem nic takového neviděla," divila se Steinerová.

Aby se Ivetě Steinerové pokuta lépe platila, stát navíc jedenáct haléřů zaokrouhlil na rovnou korunu. S pomocí ekonoma jsme se pokusili vypočítat, kolik asi musel stát za vymáhání jedné koruny zaplatit. Za vytištění dopisu, obálku, poštovné a čas úředníka stát může vynaložit až dvě stě padesát korun, tedy mnohonásobně více, než dostane.

"A k tomu je třeba přidat i náklady, které vzniknou občanovi, který tento nesmyslný doplatek řeší, a tam to bude plus minus na podobné úrovni," říká ekonom Martin Nejedlý.

To, že takový systém není v pořádku, přiznává i ministerstvo financí. Za vše prý může technika.

"Tento platební výměr byl vydán, bohužel, a to zcela automatickým systémem," říká mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Takový platební výměr už ale podle ministestva financí mnoho lidí nedostane. V nejbližší době totiž doporučí finančním úřadům, aby pokuty pod dvě stě korun nevymáhaly.

Takový případ se ale nestal poprvé. Před třemi lety například chtěl finanční úřad po obci Rudná pod Pradědem vrátit zbytek dotace ve výši čtyřiceti haléřů.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz