Zpravodajství

Testuje se hlášení nehod pomocí černé skříňky

Dnes poprvé se v Hradci Králové testoval tísňový systém zajišťující okamžitou pomoc při dopravní nehodě. Jde o malou černou skříňku, která v případě havárie vyšle tísňové volání. Podle Evropské unie by měla být od roku 2010 v každém nově vyrobeném automobilu. Tento systém už funguje v některých zemích EU.

Tragická dopravní nehoda. Žena s poraněnou páteří zůstává v autě. Svědci volají policii. Ti včas neinformují hasiče, proto k řidičce přijíždějí s velkým zpožděním. Kdyby však žena měla v autě tísňový systém, záchranka by u ní byla mžiku. 

Chytrý objev - malá černá skříňka, která je umístěna pod palubní deskou už zachránila život stovkám řidičů. Auto je vybaveno nárazovými čidly. Pokud řidič nabourá, systém během dvou sekund vyšle signál na 112. Operační okamžitě zná polohu vozidla a volá řidiči zpět.

Poslední údaje hovoří o snížení času reakce na nehodu přibližně o 50% ve venkovských oblastech a až o 40% ve městě. "Cíl je jednoznačný, snížit počty zraněných a usmrcených na evropských silnicích," říká ministerstvo dopravy.

Tento systém by od roku 2010 měla mít v základní výbavě všechna nově vyrobená auta. Podle výrobce tuzemských škodovek zaznamenají zákazníci jen nepatrné zvýšení ceny, zatím není jasné o kolik více bude auto stát. 

Tísňový ystém už funguje např. v Německu nebo Rakousku. Postupně se rozjede i v ostatních zemích EU.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz