Zpravodajství

Česko-německá spolupráce hasičů je na světě

Česko-německá spolupráce hasičů je na světě

Hasiči Karlovarského kraje a jejich němečtí kolegové ze Saska si mohou od nynějška navzájem oficiálně vypomáhat na obou stranách hranice. V Karlových Varech podepsali jejich zástupci smlouvu o příhraniční spolupráci. Zasahovat tak budou moci od nynějška hasiči v sousedních zemích bez omezení a výjezdy si nebudou vzájemně účtovat.


V listopadu předloňského roku se jen díky pomoci hasičů z německého Oberwiesenthalu podařilo zachránit před úplným vyhořením lanovku na Klínovci. Měli to zkrátka blíž. Paradoxní je to, že se tehdy jednalo o nelegální pomoc německých hasičů. Pokud to nebylo smluvně ošetřené, tak z toho mohl být problém, který prakticky po právní stránce nemusel být ani řešitelný.

Stačilo by, aby se hasič zranil. Nebyl by nikdo, kdo by vyrovnal případné poškození drahé hasičské techniky. Nehledě na to, že hasiči museli jezdit přes oficiální přechody, což je zdržovalo.

Na hranicích na ně pohlíželi jako na zcela běžné turisty. Museli se prokazovat doklady, případně nechat si prohlédnout auto. Po dlouhých letech nečinnosti ministerstev vnitra obou zemí tak konečně padl souhlas. Smlouva mezi hasiči mohla být podepsána.

České operační středisko zavolá našim hasičům žádost o pomoc. Vysvětlí, co hoří a kolik potřebují mužů. To je vše. Dohoda se týká osmnácti obcí na německé straně a šesti v Čechách.

Na podobnou dohodu čekají netrpělivě i hasiči ze sousedního Ústeckého kraje. Němečtí záchranáři tu předminulý víkend u obce Kovářská vydatně pomohli při likvidaci požáru deseti hektarů lesa. Nebýt pomoci německých hasičů, zasažená plocha by byla daleko větší.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA plánují v dohledné době ponechat v Evropě 100 000 vojáků

Očekává se, že USA plánuje v dohledné budoucnosti rozmístit v Evropě 100 000 vojáků, pokud Rusko nebude eskalovat a ohrožovat Švédsko a Finsko nebo členy NATO, uvedlo CNN s odkazem na několik amerických představitelů. Počty by se mohly dočasně zvýšit, pokud NATO v Evropě uskuteční více vojenských cvičení, popřípadě by USA mohly přidat další základny, pokud se v Evropě změní bezpečnostní situace. Plány jsou zvažovány po čtvrtečním setkání vojenských velitelů NATO v Bruselu.

Krátká zpráva

Z Azovstalu měli odejít všichni obránci, tvrdí ruská média

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Vladimiru Putinovi, že k 20. květnu byli z Azovstalu evakuováni všichni ukrajinští bojovníci, uvedla agentura RIA Novosti. Celkem se mělo jednat o 2 439 bojovníků pluku Azov a dalších ukrajinských obránců operujících na území Azovstalu. Šojgu informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o dokončení operace a úplném osvobození Azovstalu a města Mariupol od ukrajinských obránců.

Píše se na Deník.cz