Zpravodajství

Česko-německá spolupráce hasičů je na světě

Česko-německá spolupráce hasičů je na světě

Hasiči Karlovarského kraje a jejich němečtí kolegové ze Saska si mohou od nynějška navzájem oficiálně vypomáhat na obou stranách hranice. V Karlových Varech podepsali jejich zástupci smlouvu o příhraniční spolupráci. Zasahovat tak budou moci od nynějška hasiči v sousedních zemích bez omezení a výjezdy si nebudou vzájemně účtovat.


V listopadu předloňského roku se jen díky pomoci hasičů z německého Oberwiesenthalu podařilo zachránit před úplným vyhořením lanovku na Klínovci. Měli to zkrátka blíž. Paradoxní je to, že se tehdy jednalo o nelegální pomoc německých hasičů. Pokud to nebylo smluvně ošetřené, tak z toho mohl být problém, který prakticky po právní stránce nemusel být ani řešitelný.

Stačilo by, aby se hasič zranil. Nebyl by nikdo, kdo by vyrovnal případné poškození drahé hasičské techniky. Nehledě na to, že hasiči museli jezdit přes oficiální přechody, což je zdržovalo.

Na hranicích na ně pohlíželi jako na zcela běžné turisty. Museli se prokazovat doklady, případně nechat si prohlédnout auto. Po dlouhých letech nečinnosti ministerstev vnitra obou zemí tak konečně padl souhlas. Smlouva mezi hasiči mohla být podepsána.

České operační středisko zavolá našim hasičům žádost o pomoc. Vysvětlí, co hoří a kolik potřebují mužů. To je vše. Dohoda se týká osmnácti obcí na německé straně a šesti v Čechách.

Na podobnou dohodu čekají netrpělivě i hasiči ze sousedního Ústeckého kraje. Němečtí záchranáři tu předminulý víkend u obce Kovářská vydatně pomohli při likvidaci požáru deseti hektarů lesa. Nebýt pomoci německých hasičů, zasažená plocha by byla daleko větší.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz