Zpravodajství

EXKLUZIVNĚ: Diag Human se dohodl s MZ na zrušení povinnosti mlčenlivosti

EXKLUZIVNĚ: Diag Human se dohodl s MZ na zrušení povinnosti mlčenlivosti
Zdroj: TV Nova

Společnost Diag Human se podle vyjádření právního zástupce Jana Kalvody dohodla s ministerstvem zdravotnictví na zrušení povinnosti mlčenlivosti, která bránila stranám poskytovat veřejnosti informace o sporu. Serveru nova.cz to dnes potvrdil Jan Kalvoda zastupující ve sporu společnost Diag Human.

"Společnost Diag Human oznámila Úřadu vlády České republiky, že po jednáních s ministerstvem zdravotnictví bylo dosaženo dohody o zrušení povinnosti mlčenlivosti, která od roku 2001 formálně bránila stranám poskytovat veřejnosti informace o sporu, který spolu Diag Human a Česká republika vedou již dvanáct let," řekl dnes serveru nova.cz advokát zastupující společnost Diag Human Jan Kalvoda.

„Ministerstvo zdravotnictví s návrhem dohody se společností Diag Human na zrušení povinnosti mlčenlivosti souhlasí. Zatím není jasný termín, kdy návrh dohody půjde do vlády," řekl dnes serveru nova.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Podle Kalvody společnost Diag Human usilovala o zrušení této povinnosti už od dubna 2003. Dodal, že po čtyřech letech zdržování bylo možné v zájmu informování veřejnosti tuto překážku odstranit korektním a rychlým jednáním.

Podle Kalvody Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) již déle než dva roky nepředložil samostatně jediný důkaz k podpoře svých tvrzení. "Zároveň se odmítá vyjádřit k desítkám dokumentů, které do sporu předložila společnost Diag Human, a omezuje se na zdržování a blokování projednání zbývajících sporných otázek," dodal.

„Zatímco dříve, a to déle než jeden rok, Úřad sám navrhoval pro urychlení řízení provedení ústního jednání a výslechu znalce, v posledních dnech se uchýlil dokonce k výhrůžkám mocenským zásahem jinou složkou státní moci, Ministerstvem spravedlnosti, pokud znalci jednání se stranami sporu vůbec provedou. Jedná se o bezprecedentní porušení ústavních i právních zvyklostí. Společnost Diag Human proto vyzývá Vládu České republiky, aby zajistila všechny podmínky pro spravedlivý proces a co nejrychlejší dokončení rozhodčího řízení. Společnost Diag Human v této souvislosti odeslala Vládě ČR dopis s konkrétními návrhy," uvádí společnost Diag Human ve zprávě, kterou má server nova.cz k dispozici.

V souvislosti s údajnými průtahy ze strany státu podle společnosti Diag Human roste úrokové zatížení z částky, kterou požaduje Diag Human jako náhradu za údajně zmařený obchod s krevní plazmou a jejími deriváty.

„Od září roku 2005, kdy vyhláškou Ministerstva financí došlo k výraznému zvýšení použitelné úrokové sazby, se těmito obstrukcemi zvýšila dlužná částka na straně státu o téměř miliardu korun. Za celou tuto dobu zástupci státu omezili svoji činnost výhradně na odmítání předložených znaleckých posudků, bránění jejich dokončení a zastrašování znalců, jež přitom sami navrhli," řekl serveru nova.cz Kalvoda.

Dodal, že společnost Diag Human je připravena poskytnout veškeré předložené dokumenty i korespondenci k této věci a, pokud nedojde k nápravě, je připravena obrátit se na Ústavní soud.

Rozhodcem ve sporu o miliardy korun je znalec, na kterém se obě strany sporu, tedy stát a Diag Human dohodly - firma Ernst and Young. Ernst and Young odmítá k případu cokoli sdělit. „Nebudeme komentovat," řekla dnes serveru nova.cz mluvčí společnosti Slávka Vančáková. Vančáková to odůvodnila tím, že ji to neumožňují interní pravidla společnosti.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz