Zpravodajství

VIDEO: Česko, vyprahlá země. Kdy přijde déšť?

Česko trápí neobvyklé sucho. podle meteorologů je nejhorší za posledních sedm let. Na prášky jsou z toho například zemědělci nebo vodáci. Některé obce v republice začínají mít dokonce nedostatek pitné vody. Mírné srážky by mohly přijít teprve příští týden, uvedla pro nova.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Upozornění na nutnost šetření s vodou se od pátku ozývá z amplionů v obci Suchá Loz u Uherského Brodu. takové sucho už na konci dubna prý nepamatuje nikdo z místních. Obecní vodojemy jsou prázdné.

Někde se už touto dobou zase měla zelenat 15 centimetrová kukuřice.
Naříkají si vodáci. Průtoky na řekách se rychle snižují. Špatně sjízdné jsou například Bečva, Lužnice, Otava.

Podle meteorologů by mělo zapršet na začátku května. Prý to ale nebude mít valný vliv na současné sucho.

Krásné počasí se může pokazit tradičně Severomoravanům a Slezanům, jejichž případné víkendové radovánky mohou být zastíněny nízkou oblačností.

Slabé srážky sucho nezaženou

Teplotní průměr se bude v sobotu pohybovat od 23 do 27 stupňů Celsia. Na horách bude chladněji, okolo 20 stupňů, uvedla Honsová.

V neděli očekávejme polojasno s nízkou oblačností a ojedinělými dešti. Ty však podle Dagmar Honsové hrozbu požárů rozhodně nezkropí. Varování hasičů z předešlých dnů bude stále platit.

Na čarodějnice pozor

Hasiči vyzývali občany, aby rozhodně nerozdělávali ohně v přírodě, nepálili trávu nebo neodhazovali nedopalky mimo určené plochy. Všechny tyto zdánlivé maličkosti mohou způsobit rozsáhlé tragédie a škody.

Hasiči rozhodně nedoporučují ani s blížícím se svátkem čarodějnic rozdělávat ohně v přírodním prostředí. 99 procent požárů je způsobeno člověkem, uvedl v prohlášení pro náš server mluvčí pražských hasičů Vít Pernica.

Hasiči budou mít co dělat

Pondělní filipojakubská noc zaměstná v Praze zejména dobrovolné hasiče. Už od poledne budou ve zbrojnicích a budou kontrolovat ve svých obvodech ohně, které pořadatelé nahlásili hasičům. Profesionální hasiči služby kvůli noci čarodějnic neposílí, řekl dnes jejich mluvčí Vít Pernica.

"Směna bude sloužit na sto procent," uvedl Pernica. Pouze v případě, pokud to bude nutné, budou povoláni další hasiči. Ve službě jsou v takových případech do hodiny. "Systémy svolávání fungují," podotkl mluvčí.

Největší oheň na Ladronce

Největší oheň v metropoli slibuje radnice Prahy 6. Zábavní program se uskuteční na Ladronce. Organizátoři připravili různé soutěže, například volbu miss čarodějnice, čarodějnický salon, divadlo, rytířské hry a ohnivou podívanou. Vystoupí také kapela Laura a její tygři.

Radnice šesté městské části zaplatí podle svého mluvčího Martina Šalka za zábavní odpoledne a večer 550 tisíc korun. Očekává se, že se na Ladronce vystřídají tisíce lidí.

Čarodějnice se slétnou i do Žlutých lázní. Plápolající ohně podle pořadatelů doprovodí dobré jídlo a hudba. Hrát bude DJ Buben a reggae kapela Swamp Safari Sound System, sdělila mluvčí lázní Hana Jurášková. Filipojakubská noc bude ve Žlutých lázních poprvé.

Vatry budou v pondělí večer hořet i na řadě dalších míst v metropoli, například na kraji Centrálního parku u domu dětí a mládeže v Praze 13.

Pernica upozornil na to, že pokud je organizují například spolky, sportovní svazy, občanská sdružení nebo jiné právnické osoby, musí o tom uvědomit hasiče. Sbor prý zatím nějak vysoký počet nahlášených ohňů nemá. Očekává se, že se to změní až v pondělí.

Hasiči radí, aby lidé nepoužívali k rozdělávání ohňů vysoce hořlavé látky, například benzin. Vatry musí být nejméně pět desítek metrů od lesa, nesmí být ve vysoké suché trávě. Lidé by také měli všechno zabezpečit tak, aby nevznikl požár, a mít po ruce vodu.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz