Zpravodajství

VIDEO: Útoky na postižené budou trestány přísněji

VIDEO: Útoky na postižené budou trestány přísněji
Zdroj: TV Nova

Poslanci chtějí urychleně přijmout novelu trestního zákona, která by přísněji postihovala útoky na staré lidi a osoby se zdravotním postižením. Případů, kdy si pachatelé za oběti vybírají například vozíčkáře či nevidomé, přibývá. Novela počítá s tím, že by třeba za týrání takto bezbranné osoby mohli skončit ve vězení až na 12 let, za loupež by jim pak hrozil až 15letý trest.

Česká Skalice. Patnáctileté dceři paní Volfové v březnu někdo ukradl invalidní vozík. Ve stejné době neznámý pachatel přepadl v Šumperku Antonína Bandyho a vzal mu dvě tisícovky.

Podobně dopadl Oldřich Štěpán z Prahy. Jeden muž si ho vyhlédl u bankomatu a následně ho okradl. Totéž potkalo i nevidomého Jiřího Fordinála z Ústí nad Labem. Útoky na zdravotně postižené se bohužel stávají častým jevem. Poslanci ČSSD teď přišli s návrhem, aby pachatelé podobných činů byli mnohem přísněji trestáni.

Navrhují, aby například za týrání zdravotně postiženého člověka hrozilo pachateli až 12 let vězení. Podle stupně brutality by si pak mohl za loupež posedět až 16, za ublížení na zdraví 15 a za vraždu 20 let.
Vše přitom nasvědčuje tomu, že by přísnější novela měla ve sněmovně hladce projít. Nápad se totiž zamlouvá i vládním stranám.

Pokud nedojde k žádné komplikaci, mohla by novela platit už letos. Postižení by tak nemuseli čekat až na rok 2009, kdy bude kompletně nový trestní zákoník. I ten počítá s přísnými postihy za útoky na osoby, které se nemohou bránit.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz