Zpravodajství

Máte drtiče odpadků? Možná vám odpojí vodu!

Máte drtiče odpadků? Možná vám odpojí vodu!
Zdroj: TV Nova

Společnosti Středočeské vodárny došla trpělivost s lidmi, kteří v domácnosti používají drtiče odpadků. Chce je pokutovat nebo jim úplně zastavit dodávku vody. Drtiče dokážou v dřezu rozmělnit zbytky jídel a ty pak odtečou do kanalizace. Jenže ta podle vodáren není na tento druh odpadu stavěná, a proto se často ucpává. Prodejci ale trvají na tom, že odpad z drtičů je neškodný.

Kosti, zbytky ovoce a zeleniny, plesnivé pečivo, skořápky - to všechno dokáže drtič odpadků rozmělnit na kaši a spláchnout do kanalizace. Třeba paní Pechová si ho nemůže vynachválit. "Myslím si, že spíš to pomáhá z toho důvodu, že nezatěžujeme ani tolik popelnice," uvedla pro TV Nova.

Počet lidí s drtiči odpadků narůstá. S tím také přibývá odpadků, které nekončí v kontejnerech, ale v kanalizaci. To se nelíbí vodárnám.
Vodárny říkají, že přibývá případů, kdy rozdrcené odpadky ucpou kanalizaci. Na rozdíl třeba od Spojených států, kde se drtiče používají ve velkém. U nás jsou proto podle vodáren zakázané. Výjimkou není ani Praha nebo Brno.

Prodejci drtičů tvrdí, že jejich výrobky u nás žádná legislativa nezakazuje. Sankce za drtiče nejsou malé - pokuta až 15 tisíc korun nebo dokonce úplné odpojení od vody. Prodejci drtičů to vidí jako útok na své případné zákazníky a chtějí se bránit.

Další nespokojené vodárny v jiných krajích možná začnou boj s uživateli drtičů odpadků. Spory mohou skončit až u soudu.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz