Zpravodajství

Hranickou propast poodhalí potápěči

Hranickou propast poodhalí potápěči
Zdroj: TV Nova

V nejhlubší propasti ve střední Evropě blízko Hranic na Moravě je v sobotu pořádně rušno. Početná skupina potápěčů z celé republiky tu ještě v těchto chvílích instaluje speciální zařízení, které jim při pokusech o hloubkové ponory podstatně zpříjemní pobyt pod vodou.

Nová dekompresní komora je největší u nás a zřejmě i v Evropě.
V dekompresních prostorách budou potápěči při výstupu z propasti trávit až několik hodin.

Dlouhý pobyt pod vodou v téměř absolutní tmě je pro žabí muže značně nepříjemný, ale nezbytně nutný.

Dvě hodiny po poledni začali potápěči a horolezci kousek po kousku spouštět kabinu, která je až na výztuhy celá plastová, do propasti. Asi po hodině se dekompresní stan dotkl hladiny. To už se ale dala do práce druhá skupina, která má na starosti ukotvení zařízení pod vodou.

Čeští potápěči chtějí v propasti překonat hloubkové maximum. Český rekord z roku 2006 má hodnotu 170,2m. Dosud největší ověřená hloubka propasti je 289,5m, ale podle geologů může činit až 700m.
Pokud se tento údaj v budoucnosti potvrdí, budeme mít na Moravě nejhlubší propast na světě.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz