Zpravodajství

Tlustý už má v rukávu návrh reformy financí

Tlustý už má v rukávu návrh reformy financí
Zdroj: TV Nova

Vlastimil Tlustý má hotový svůj vlastní návrh daňové reformy.Ve čtvrtek ho předloží politikům ODS a možná ještě dnes o něm bude jednat i s premiérem Mirkem Topolánkem. Tlustý kritizuje reformu v podobě, jak ji připravila koaliční vláda a vyhrožuje, že pokud do ní kabinet nezapracuje jeho připomínky, nezvedne pro ní ve sněmovně ruku.

"Já jsem vládě nabídl, aby do toho svého nepříliš povedeného batohu doplnili svačinu a když ji tam nedoplní, můj názor zůstává stejný," sdělil TV Nova Tlustý.

Přeloženo to znamená, když vláda nezapracuje Tlustého návrhy do své reformy, on ji nepodpoří.Bývalý ministr financí například požaduje, aby byla jednotná daň z příjmu pro fyzické i právnické osoby, aby se zjednodušila daňová přiznání a aby se snížila horní tedy 19procentní sazba DPH.

O konkrétních číslech ale zatím mluvit odmítl. Nicméně vláda je prý ochotná s Tlustým o jeho návrzích jednat.

Koaliční kabinet totiž potřebuje, aby pro reformu veřejných financí zvedla ve sněmovně ruku nadpoloviční většina poslanců. Tlustý přitom není jediný z koalice, kterému se vládní návrh nelíbí. „Těch poslanců ve vládní koalici, kteří mají vážné výhrady je mnohem víc, jejich mnohem víc než těch 10, kteří se k tomu přihlásili," řekl Tlustý.

Se svým návrhem by mohl Tlustý seznámit premiéra už v neděli. Jestli ale schůzka opravdu bude a kdy, Topolánek prozradit nechtěl.

Prolomí schůzka napětí?

Tlustý například chce, aby bylo jednodušší daňové přiznání, méně úředníků, menší prostor pro daňové úniky a taková opatření, která by motivovala střední příjmové vrstvy. "Chci, aby to byl návrh, který se nedá odmítnout," podotkl Tlustý.

Poslanec ODS Vlastimil Tlustý představí svou představu o reformě veřejných financí příští čtvrtek na pražském Žofíně, kde se uskuteční seminář politiků ODS o reformních plánech koaličního kabinetu. Dohodl se na tom s premiérem Mirkem Topolánkem na čtvrtečním jednání regionální rady středočeské ODS.

"Premiér mi potvrdil, že bych tam měl mít prostor pro vystoupení," řekl Tlustý. Někdejší ministr financí v první Topolánkově se netají výhradami k vládní verzi reformy - svou podporu podmiňuje přijetím novely zákona o dani z příjmu, která má přinést jednodušší a pro střední vrstvu výhodnější daně.

Podle aktérů schůzky se podařilo alespoň částečně zmírnit napětí, které mezi Topolánkem a Tlustým panuje. "Snad se to mlčení mezi nimi prolomilo," uvedl jeden z členů středočeské ODS. Tlustý si tento týden stěžoval, že s ním premiér vůbec nekomunikuje.

Tlustého postoj k reformě bude důležitý i pro další poslance ODS, bez jejichž hlasů kabinet reformu neprosadí. Někteří totiž vyčkávají se svým stanoviskem právě na to, jak se zachová on. Váhají i někteří lidovci, ministři ale věří, že nakonec všichni koaliční poslanci pro reformu zvednou ruku.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz