Zpravodajství

Vrchlabí vzpomínalo na Hoří, má panenko

Vrchlabí vzpomínalo na Hoří, má panenko
Zdroj: TV Nova - Tomáš Kulhánek

Když se řekne Hoří, má panenko, bezesporu každý si vybaví vtipné scény z Formanovy nezapomenutelné komedie. Film vznikl před 40 lety v podkrkonošském městě Vrchlabí. Natáčení se tehdy zúčastnily desítky místních lidí. A právě teď o víkendu se ve zdejším kulturním sále sešli účinkující, hasiči, jejich potomci a milovníci tohoto filmu.

Kulturní dům Střelnice, kde Forman snímek natáčel, byl v 70. letech přestaven a v interiéru se objevil umakart a linoleum. Vrchlabí však plánuje rekonstrukci celého objektu, nyní se zpracovává projektová dokumentace, odhad nákladů se pohybuje kolem 16 milionů korun. "Věříme, že se rekonstrukcí začneme letos na podzim," řekla Vričanová.

Snímek o hasičském plese s volbou královny krásy a rozkradenou tombolou se ve Vrchlabí natáčel v roce 1967 během zimy, filmaři pracovali odpoledne a večer, kdy se lidé vraceli ze zaměstnání.

Podle pamětníků si Forman vybral sál ve Vrchlabí náhodně poté, co navštívil jeden z plesů. Film Hoří, má panenko měl ve Vrchlabí také premiéru, následovaly ale protesty hasičů z jiných míst, kteří tvrdili, že film ironizuje jejich práci. Po několika letech snímek skončil v trezoru.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz