Zpravodajství

Brno bude čelit možná největšímu pochodu neonacistů

Brno bude čelit možná největšímu pochodu neonacistů

Brno čeká velká zkouška. Na zítřek je tu totiž nahlášeno hned několik demonstrací. Očekává se dokonce přes pět set pravicových extremistů. Úkolem policie bude držet od sebe neonacisty a proti fašismu a nacismu vystupující anarchisty a příznivce levice.

Odpůrci neonacismu a členové Strany zelených uspořádají v úterý na brněnském Zeleném trhu happening proti neonacismu. Bude se konat v době, kdy by mělo okolními ulicemi procházet na své prvomájové akci 500 příznivců extremistického uskupení Národní odpor.

Happening není na trase pochodu a jeho účastníci jej nebudou chtít blokovat. Přesto budou muset na obě akce dohlížet policisté.

"Chceme uspořádat pokojné shromáždění na podporu multikulturního soužití a lidských práv, jehož cílem je vyjádřit nesouhlas s šířením neonacismu," řekl dnes poslanec Strany zelených Ondřej Liška. Setkání na Zelném trhu má podle něj humornou formou ukázat, že za prvomájovou demonstrací mladých lidí, nahlášenou soukromou osobou, stojí neonacisté.

Nacisté začnou u hlavního nádraží

Pochod příznivců Národního odporu by měl začít v 11:00 u brněnského hlavního nádraží. Happening proti neonacismu se uskuteční od 13:00 o několik set metrů dále na Zelném trhu.

Aktivisté chtěli happening uspořádat v ulici Bašty. Leží ale přímo na trase pochodu neonacistů. Radnice Brno-střed proto jejich odpůrcům navrhla jiná místa pro jejich akci. Chce tak předejít případnému konfliktu mezi oběma stranami.

Brněnská radnice pochod nezakázala

Střet hrozil i před dvěma lety, kdy Brnem prošlo asi 300 příznivců Národního odporu na akci nazvané Pochod studentstva. V Rašínově ulici se tehdy aktivisté pokusili na dohled neonacistům rozvinout transparenty, policie je ale z místa vykázala.

Následně aktivisté kritizovali pracovníky radnice Brno-střed za to, že akci Národního odporu nerozpustili. Případem se poté zabýval ombudsman Otakar Motejl. Veřejný ochránce práv zjistil, že dohled nad pochodem neonacistů měl být důslednější.

"To tentokrát také bude. Tajemník radnice, v jehož pravomoci je akci při porušení zákona rozpustit, bude v úzkém kontaktu s policisty zabývajícími se bojem s extremismem, kteří budou na místě," řekl k tomu mluvčí radnice Brno-střed Roman Burián.
V souvislosti s prvomájovými akcemi v Brně budou v pohotovosti stovky policistů.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz