Zpravodajství

Extremisté chystají pietní akt, ambasáda je ve střehu

Extremisté chystají pietní akt, ambasáda je ve střehu
Zdroj: TV Nova

Pravicoví extremisté chystají na 1. května „krátký pietní akt" před americkým velvyslanectvím Spojených států Amerických v Praze. Akce se podle informací serveru nova.cz mají zúčastnit příznivci hnutí Národního sjednocení a Vlastenecké fronty a na akci je ohlášen počet 44 lidí. Ambasáda i policie jsou ve střehu. „O akci víme a v případě potřeby podnikneme příslušná opatření," řekla serveru nova.cz mluvčí amerického velvyslanectví v Praze Victoria Silvermanová.

Společná akce začne pochodem centrem Prahy. Ten má začít ve 13:00 na Střeleckém ostrově, pokračovat přes most Legií na Újezd a skončit by měla v ulici Tržiště před americkou přibližně v 15:00. 

Podle informací serveru nova.cz se v centru Prahy na Petříně u památníku obětem komunismu mají sejít ve 12:00 hodin příznivci hnutí Antifa, tedy odpůrci pravicových extremistů.

Podle dostupných informací, které zveřejnilo hnutí Národní sjednocení, je cílem veřejného shromáždění před velvyslanectvím „připomenout si památku skutečných bojovníků proti levicovému terorismu". Shromáždění pravicových extremistů má údajně připomenout a podpořit nasazení policie v Chicagu v roce 1886 proti protestujícím dělníkům. Dělníci tehdy protestovali proti špatným pracovním podmínkám a na památku jejich boje se slaví první máj svátkem pracujících.

"Na zajištění prvomájových oslav přijala policie opatření, tak aby byl zajištěn klid a pořádek v Praze. Očekáváme několik akcí, které budeme dozorovat," řekla serveru nova.cz mluvčí pražské policie Eva Miklíková. Dodala, že v akci budou nasazeny pořádková služba, dopravní policie a kriminální policie.

V akci budou také jednotky na koních a psovodi. „V záloze je speciální pořádková jednotka, která se zaměří na riziková místa. Tam, kde by mohlo dojít ke střetům je připraven zasáhnout útvar odhalování závažné a obecné kriminality," řekla Miklíková. Počet policistů v ulicích Prahy však z taktických důvodů nezveřejnila.

Vedle pochodu extremistů je podle informací serveru nova.cz v Praze na 1. května ohlášeno celkem 10 veřejných shromáždění. Pořadatelé na nich očekávají až 12440 účastníků. „Všechny nahlášené akce magistrát povolil," řekl už dříve serveru nova.cz mluvčí magistrátu Jiří Wolf.

Komunisté budou na Staroměstském náměstí a na Výstavišti. Mítink ODS bude na Petříně u stanic lanovky. Na Letenské pláni bude protest proti působení komunistů. Na třech místech - Kampě, náměstí Kinských a Petříně - jsou ohlášeny připomínkové akce.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz