Zpravodajství

Topolánek navštíví v květnu Pakistán a Gruzii

Topolánek navštíví v květnu Pakistán a Gruzii
Zdroj: TV Nova

Předseda vlády Mirek Topolánek chystá oficiální návštěvu Pakistánu a Gruzie. Podle informací serveru nova.cz je důvodem návštěvy podpořit české obchodně ekonomické zájmy v Pákistánu a prohloubit vzájemnou spolupráci zemí. Termín Topolánkovy návštěvy obou zemí je stanoven na 8. až 12. května. „Jedná se o první návštěvu předsedy vlády České republiky. Naposledy navštívil Pákistán premiér ČSFR Marián Čalfa v roce 1991," řekl serveru nova.cz mluvčí vlády Martin Schmarcz. Celkové náklady na obě návštěvy se odhadují na 2,25 milionu korun.

Premiér se podle Schamrcze setká s pákistánským prezidentem, premiérem a předsedou Parlamentu. Zúčastní se také společného podnikatelského semináře. „Cílem návštěvy je udržet současnou vysokou dynamiku rozvoje vzájemných vztahů a dále prohloubit spolupráci v politické, hospodářské, kulturní a bezpečnostní oblasti," řekl serveru nova.cz Schmarcz. Dodal, že předsedu vlády doprovází podnikatelská delegace pod vedením Hospodářské komory ČR.

Návštěva Pákistánu má podle Scharcze také velký symbolický význam, protože se jedná o islámskou zemi, která se zapojila do boje proti terorismu. "Jde tedy také o podporu procesu, který povede k zajištění globálního míru, stability a bezpečnosti. Česká republika tak navazuje na vývoj, který vedl k otevření Pákistánského velvyslanetcví bv Praze a k lepší spolupráci zemí z různých kulturních okruhů," řekl Schamrcz.

V návaznosti na oficiální návštěvu Pákistánské islámské republiky navštíví Topolánek také Gruzii. „Jedná se o první návštěvu českého premiéra v Gruzii. Součástí bude jednání s prezidentem, premiérem a předsedkyní parlamentu. Důraz je kladen na současný stav česko-gruzínských vztahů a další rozvoj hospodářské spopulpráce a podporu českých ekonomických zájmů v Gruzii," řekl Schamrcz.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, asi 120 km východně od hlavního města Dakaru zemřelo 11 novorozenců, oznámil ve středu bez dalších podrobností na svém Twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguere na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz