Zpravodajství

Topolánek navštíví v květnu Pakistán a Gruzii

Topolánek navštíví v květnu Pakistán a Gruzii
Zdroj: TV Nova

Předseda vlády Mirek Topolánek chystá oficiální návštěvu Pakistánu a Gruzie. Podle informací serveru nova.cz je důvodem návštěvy podpořit české obchodně ekonomické zájmy v Pákistánu a prohloubit vzájemnou spolupráci zemí. Termín Topolánkovy návštěvy obou zemí je stanoven na 8. až 12. května. „Jedná se o první návštěvu předsedy vlády České republiky. Naposledy navštívil Pákistán premiér ČSFR Marián Čalfa v roce 1991," řekl serveru nova.cz mluvčí vlády Martin Schmarcz. Celkové náklady na obě návštěvy se odhadují na 2,25 milionu korun.

Premiér se podle Schamrcze setká s pákistánským prezidentem, premiérem a předsedou Parlamentu. Zúčastní se také společného podnikatelského semináře. „Cílem návštěvy je udržet současnou vysokou dynamiku rozvoje vzájemných vztahů a dále prohloubit spolupráci v politické, hospodářské, kulturní a bezpečnostní oblasti," řekl serveru nova.cz Schmarcz. Dodal, že předsedu vlády doprovází podnikatelská delegace pod vedením Hospodářské komory ČR.

Návštěva Pákistánu má podle Scharcze také velký symbolický význam, protože se jedná o islámskou zemi, která se zapojila do boje proti terorismu. "Jde tedy také o podporu procesu, který povede k zajištění globálního míru, stability a bezpečnosti. Česká republika tak navazuje na vývoj, který vedl k otevření Pákistánského velvyslanetcví bv Praze a k lepší spolupráci zemí z různých kulturních okruhů," řekl Schamrcz.

V návaznosti na oficiální návštěvu Pákistánské islámské republiky navštíví Topolánek také Gruzii. „Jedná se o první návštěvu českého premiéra v Gruzii. Součástí bude jednání s prezidentem, premiérem a předsedkyní parlamentu. Důraz je kladen na současný stav česko-gruzínských vztahů a další rozvoj hospodářské spopulpráce a podporu českých ekonomických zájmů v Gruzii," řekl Schamrcz.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz