Zpravodajství

Teplé počasí plazi vylákalo ven, hrozí více případů uštknutí

Lékaři upozorňují na to, že se dřív než v předchozích letech setkávají s lidmi, které uštkla zmije. Hadi podle odborníků kvůli nezvykle teplému počasí vylezli z úkrytů zhruba o měsíc dříve, než je běžné. Lékaři také tvrdí, že se lidé často dopouštějí chyb při poskytování první pomoci uštknutým. Jed by se neměl z rány vymačkávat ani vysávat - zraněné místo je třeba ochladit a pacienta dovézt k lékaři.

15. dubna - Třináctiletého chlapce v kempu v Karlštejně uštkla do ruky zmije. Po ošetření ho sanitka převezla do hořovické nemocnice, sdělila mluvčí středočeské záchranné služby Tereza Janečková.

Naposledy vyjížděla zdravotnická záchranná služba k uštknutí loni v září do Říčan. Dvouletého chlapce na procházce s rodinou v lese kousla zmije do nohy. Sanitka ho převezla na dětské oddělení jednotky intenzivní péče krčské nemocnice.

Podle Janečkové uštknutí od zmije žijící v Česku nebývá smrtelné a většinou se obejde bez vážnějších zdravotních komplikací. U zdravého dospělého člověka se může vyskytnout otok kolem místa kousnutí, případně bolesti hlavy. Rizikovější skupinou jsou malé děti, staří lidé nebo osoby s oslabeným imunitním systémem, u kterých zmijí uštknutí může vyvolat alergickou reakci, poruchy srdeční činnosti a periferních nervů.

Uštknutý člověk se také může nadměrně potit, může mít břišní koliku, průjem, zvracení, otok obličeje, rtů i jazyka. V nejtěžších případech může během krátké doby nastat šokový stav se selháním srdce, plic, ledvin a celkovým krvácením.

Na zmijí uštknutí se podávají kortikoidy a antihistaminika. Speciální sérum proti zmijímu uštknutí se v současné době používá minimálně, pouze v případech, kdy se jedná o výrazné zhoršení zdravotního stavu, protože sérum může vyvolat nežádoucí alergickou reakci.

Jako první pomoc na zmijí uštknutí se už nedoporučuje místo zaškrcovat. Stačí ránu sterilně překrýt, chladit, část těla kolem rány znehybnit. Uštknutou končetinu je dobré zvednout nad úroveň srdce, postiženého ponechat v klidu a zavolat záchrannou službu.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz