Zpravodajství

Na vodní Baťův kanál můžou znovu turisté

Nejstarší vodní cesta u nás - Baťův kanál se po několika měsících opět otevírá turistům. Od dnešního dne se dokonce o Baťově kanálu mluví jako o mezinárodní lodní dopravě. Otevřel se totiž vůbec první přístav v zahraničí, a to ve slovenské Skalici.

Vodní cesta vznikla už před druhou světovou válkou. Tehdy sloužila k přepravě lignitu a neměla ani pořádné přístavy. Nastupovalo se a vystupovalo u břehu v rákosí. Jakákoliv loď ovšem na vodu nesmí. Kanál má jasně dané rozměry. "Máme velmi nízké mosty, nejnižší je metr a půl, to je omezující parametr," říká správce.

A jak Baťův kanál vypadá dnes? Na cestě dlouhé téměř 70 km je sedm velkých přístavů, hladinu vyrovnává 13 zdymadel. Kanál vede od Kroměříže až na Slovensko - do nového přístavu ve Skalici.

Původně měl být přístav otevřený už před třemi lety. Dlouho se ale zabývali otázkou, jak vyřešit kontroly na hranicích. Vodní cestu každoročně využije až 50 tisíc turistů.

V budoucnu by mohl být kanál ještě o dvacet kilometrů delší. Uvažuje se totiž o propojení vodní cesty ze Skalice do Hodonína.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz